ČF s Bělohlávkem chce být v TOP 10 světových orchestrů

Praha – Koncertní sezona 2012/2013 ponese v České filharmonii rukopis nového šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Od jeho vedení si filharmonie slibuje větší spolupráci se zahraničím a také šanci probojovat se mezi deset nejlepších světových orchestrů.

„Mým cílem je vrátit Českou filharmonii na místo, které si v minulosti svým mistrovstvím vydobyla. Čeští filharmonici jsou vynikající hudebníci, naší společnou povinností bude zúročit jejich talent a um. Čekají nás čtyři roky intenzivní práce,“ prohlásil Bělohlávek. Letos mu končí smlouva v Londýně, šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie bude od září.

Vedení orchestru podmínil zvýšením příspěvku od ministerstva kultury. „Pan Bělohlávek si dal podmínku zlepšení materiální situace hráčů. Propast mezi nimi a zbytkem světa je obrovská,“ vysvětil ředitel ČF David Mareček. Ministryně kultury Alena Hanáková navýšení peněz na platy hudebníků sice přislíbila, odkud finance konkrétně vezme, ale zatím neprozradila.

„Jsme v situaci, kdy se zdá, že skutečně dochází k přehodnocení pohledu na ansámbl – nejen v očích veřejnosti, ale i našeho zřizovatele, ministerstva kultury,“ domnívá se Bělohlávek.

Návrat slavného dirigenta – v čele orchestru působil od října 1990 do února 1992 – má přilákat k účinkování s filharmonií hudební osobnosti. V průběhu sezony se představí například finská sopranistka Karita Mattilaová, estonský dirigent Neeme Järvi, houslový virtuos Pinchas Zukerman či violoncellistka Sol Gabettaová z Argentiny.

Naopak filharmonici chystají řadu zájezdů. Navštíví Austrálii, Německo, Španělsko, Spojené arabské emiráty a Velkou Británii. V Česku vystoupí na festivalech Pražské jaro a Dvořákova Praha a pod vedením Jiřího Bělohlávka na Smetanově Litomyšli. Plánují také oslovit mládež i dospělé prostřednictvím edukativních koncertů po vzoru Leonarda Bernsteina. „Na vzdělávacích koncertech pomohou porozumět hudbě oblíbené osobnosti, například Pavel Liška, Jan Budař nebo Marek Eben,“ podotkl Mareček.

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové

Změní se proto i výchovné koncerty, a to po vzoru Leonarda Bernsteina. Ten v 60. letech dětem osobně vysvětloval, co je to třeba hudební interval. Do 117. koncertní sezony vstoupí Česká filharmonie zahajovacím koncertem v pražském Rudolfinu 4. října. Na programu budou skladby Petra Ebena, Ludwiga van Beethovena, Gustava Mahlera a Leoše Janáčka. S filharmoniky vystoupí kanadský barytonista Gerald Finley.