Pavlicovo oratorium připomene oběť sv. Vojtěcha

Praha - Primáš Hradišťanu Jiří Pavlica představí 22. dubna ve Svatovítském chrámu svůj nový projekt - oratorium Brána poutníků (Porta Peregrinorum). Dílo inspirované odkazem sv. Vojtěcha zazní v předvečer jeho svátku.

„Život svatého Vojtěcha byla jedna velká oběť, což je věc, která dnešním mladým lidem chybí. Proto jsem jim to chtěl tímto textem připomenout,“ vysvětlil Pavlica. Oratorium Brána poutníků zkomponoval na texty legendisty 11. století Brunona z Querfurtu a současné česko-polské básnířky Renaty Putzlacherové. Texty jsou zpívány v latině, němčině, polštině a češtině.

Sólového partu sv. Vojtěcha se ujal sólista Národního divadla Roman Janál. Oratorium zazní v podání smíšeného sboru a orchestru Europera, symfonického orchestru mladých umělců z Německa, Polska a České republiky pod vedením Miloše Krejčího.

Jiří PavlicaJiří Pavlica: „Ve svém oratoriu bych rád vytvořil hudebně-filozofický obraz, ve kterém by zazněly dialogy mezi současností a minulostí, dialogy mezi různými národy i mezi různými církevními konfesemi a duchovními směry. Rád bych, aby oratorium bylo také příležitostí pro hudební dialogy, kdy brána spolupráce, porozumění, vzájemné tolerance i respektování jeden druhého v jedinečnosti každého je všem otevřena dokořán.“


Pražská premiéra oratoria bude stěžejní částí programu, v rámci kterého ještě zazní díla Ference Liszta, Heinricha Marschnera, Clauda Debussyho, Vítězslava Nováka a Maxe Bucha. Koncert věnovaný připomenutí evropského významu osobnosti sv. Vojtěcha v chrámu, kde se nacházejí jeho ostatky, se uskuteční pod záštitou kardinála Dominika Duky.

Světová premiéra se uskutečnila loni 14. října 2011 v německé Žitavě, česká premiéra o den později v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou.