„Myslel jsem, že mi kapela nevydrží ani dva roky,“ přiznal Mick Jagger. Dnes má Mick Jagger šlechtický titul, Keith Richards sepsal své paměti a Charlie Watts je stále tichým elegánem kapely. A jejich turné vydělávají stamiliony.
Kapela vykrystalizovala při koncertech Alexise Kornera a jeho Blues Incorporated. Při jednom se Mick s Keithem seznámili s multiinstrumentalistou Brianem Jonesem a do kapely přišel klavírista Ian Stewart. V červnu 1962 se osamostatnili. Název skupiny vzešel z písně dalšího společného oblíbence Muddyho Waterse - Rolling Stones (valící se kameny nebo tuláci bez domova).

Rolling Stones slaví 50 let
Rolling Stones slaví 50 let
UDAL- 9.7.12
Vojtěch Lindaur o Rolling Stones
Komentář Josefa Vlčka
Ivan Kytka o Rolling Stones
Komentář Michala Jakubíka
V červenci 1962 poprvé vystoupili jako záskok za „otce“ Kornera ve slavném klubu Marquee. Na konkurz přišel baskytarista Bill Wyman a počátkem roku 1963 se objevil uhlazený bubeník Charlie Watts. Brzy si jich všiml Andrew Oldham, který produkoval jejich první alba. Zajistil smlouvu s firmou Decca a začal budovat stounovskou image zlých a vlasatých klacků jako protiklad k uhlazeným Beatles.
V květnu 1963 nahráli první singl Come On od Berryho a v dubnu 1964 vyšlo jejich první album The Rolling Stones. Plně autorská byla až čtvrtá deska Aftermath (1966). Hymnou tohoto období se stala píseň (I Can't Get No) Satisfaction s již zlidovělým úvodním kytarovým rifem. „Stouni“ začali zdolávat čela hitparád a pozornost začaly budit i informace o tom, jakou výtržnost zase ztropili, jaké drogy mají zrovna v oblibě nebo kdo měl nejvíce žen v posteli. Kvůli drogám se začali dostávat do konfliktu se zákonem.
Divoká 60. léta si ale i v případě Rolling Stones vybrala svou daň. V roce 1969, krátce po svém odchodu kvůli neshodám s Mickem a Keithem, byl nalezen mrtvý na dně bazénu svého domu Brian Jones a jeho smrt není dodnes objasněna. V témže roce byl na festivalu v Altamontu před očima skupiny ubodán fanoušek.
Zavedenou instituci to však nemohlo zastavit. Na jedné straně estét, intelektuál a výrazný zpěvák Mick, který si vyzkoušel i herectví, na straně druhé věčný rebel a nezaměnitelný kytarista Keith, vždy s cigaretou v ústech či s bourbonem v ruce a s vlasy „jako po výbuchu granátu“. Oba utvořili výjimečnou autorskou dvojici přezdívanou Glimmer Twins (Blýskavá dvojčata). Během 70. let se běžnou součástí života kapely staly limuzíny, luxusní sídla v daňových rájích, vyprodané koncertní štace a milostné a manželské aféry, které vydají na román.
Největší popularity dosáhli Rolling Stones na přelomu 60. a 70. let s alby Beggar's Banquet (1968), Let it bleed (1969), Sticky fingers (1971), na kterém se poprvé objevilo slavné logo s jazykem, či Exile On Main Street (1972). Na většině těchto alb se již podílel brilantní a dodnes uznávaný kytarista Mick Taylor, který vystřídal Jonese. Celkově Stouni vydali několik desítek desek, poslední studiová A Bigger Bang ale vyšla již před sedmi lety. V květnu 2010 k velké radosti fanoušků vyšla remasterovaná verze alba Exile on Main St., která obsahuje i bonus v podobě deseti písní, které Rolling Stones nahráli v době vzniku alba, ale na desku se nakonec nedostaly.
V roce 1975 Taylora vystřídal Ron Wood, jenž zapadl hudebně i lidsky. Autorsky nedoceněný se cítil Wyman, který odešel v roce 1992. Za něj nastoupil jazzman Darryl Jones, který se ale řádným členem již nestal. Po sólových ambicích a sporech v 80. letech se Stouni vrátili s plnou parádou v roce 1989 deskou Steel Wheels, která odstartovala veleúspěšná 90. léta.
„Rolling Stones se strašlivě, ale strašlivě snaží jít s dobou, být v jejím duchu. Kolika proměnami už prošli, oni vědí, co se v hudbě kolem nich děje, a to i dnes, kdy za několik dnů bude těm dvěma ústředním postavám 70 let. To je jistě velmi dobrý důvod uspořádat turné, i když já mám pocit, že ta rebelská role skupiny skončila koncem 60. let, tak koncerty jsou takový byznys, že si nedokážu představit, že by k sedmdesátinám turné nebylo,“ řekl v rozhovoru pro ČT24 hudební kritik Vojtěch Lindaur.
Kameny se valí do Prahy
První setkání s živými Rolling Stones zažilo bývalé Československo v roce 1990 na strahovském stadionu. Koncert Kameny se valí do Prahy, který vznikl na pozvání Václava Havla, provázela výjimečná atmosféra, publikum poslouchalo s málem náboženskou úctou. „Jak skončila písnička, ticho. Oni to pak komentovali slovy, že jim to připadalo, jako by hráli v kostele,“ zavzpomínal Vladimír Hanzel, tehdy tajemník Václava Havla.
V Česku potom hráli ještě čtyřikrát, naposledy v roce 2007 v Brně. Poslední turné skupiny s názvem A Bigger Bang bylo s téměř 500 miliony dolarů nejvýnosnějším v hudební historii, přestože musela být řada plánovaných koncertů, včetně brněnského, odložena kvůli zranění Richardse, který spadl na Fidži z kokosové palmy.