Johnny Depp žije svůj niterný Arizona Dream

Arizona Dream nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul (Vincent Gallo), který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začínají probouzet sny. Některé se plní, jiné se mění v noční můry. Snímek Emira Kusturici sledujte v pondělí 16. července od 20:55 na ČT2.

Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace (Lili Taylorová) by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval.

Je to film o velikém americkém snu

Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. „Je to film o velikém americkém snu. Celý film je rámován jako sen a všichni čtyři hlavní hrdinové v něm žijí i svůj vlastní niterný sen, který má každý člověk v životě,“ říká dramaturgyně Zuzana Kopečková.

Snímek je protkaný narážkami na další filmy, nepřehlédnutelné jsou scény z Na sever severozápadní linkou a Zuřícího býka. Film Arizona dream vznikl na podnět jednoho z Kusturicových studentů v nezávislé produkci. Přizval si nicméně velmi slavné herce, kteří již byli součástí hollywoodského hvězdného systému.

Pražská FAMU pod vedením Otakara Vávry

Vedle slavných star, jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová, se ve filmu objevují i méně známí a excelentní Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje.

Pro Kusturicovo dílo je charakteristická múzičnost, podmanivý temperament, hluboká citovost a tajemná vizualita. Vystudoval pražskou FAMU pod vedením Otakara Vávry. Emir Kusturica se narodil v rodině bosenských Muslimů, ale jeho otec se později jako mnoho Jihoslovanů v té době zřekl víry, aby se stal komunistou. Emir sám v roce 2005 konvertoval na pravoslaví a přijal druhé jméno Nemanja.

Video Ukázka z filmu Arizona Dream
video

Ukázka z filmu Arizona Dream

Arizona Dream -  Francouzsko-americký film, oceněný Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně (1993). Hrají: J. Depp, F. Dunawayová, L. Taylorová, V. Gallo, P. Porizková, J. Lewis, M. J. Pollard a další. Režie Emir Kusturica, 135 minut, v anglickém znění s titulky.