Tři knižní tipy Karla Hvížďaly

Člověka jako zvíře politické popisují ve stejnojmenné knize Františka Koukolíka eseje o lidské nátuře. Do politických vod míří také soubor rozhovorů Jak praskaly švy o rozdělení Československa, od něhož uplyne 1. ledna dvacet let. Ani třetí knižní tip novináře a spisovatele Karla Hvížďaly není beletristický, přestože život Simona Wiesenthala by vydal na román. Skutečnost a legendu o něm rozkrývá kniha Toma Segeva. 

František KOUKOLÍK / Zvíře politické
(Galén, 350 Kč)

Anotace: Název knihy vychází z Aristotelova výroku: člověk - zvíře politické. Neuropatolog František Koukolík se v esejích o lidské nátuře „dívá lidem do hlavy, co se jim tam v průběhu politického rozhodování děje“. Opírá se o poznatky psychologů, politologů, ekonomů a filozofů. Karel Hvížďala o knize: Dnešní věda je už schopna měřit kvality politického jednání, určité úchylky politiků, tzn. do jaké míry jsou psychopaté nebo do jaké míry jsou jenom deprivanti. Popisuje například zajímavý test, který je pro nás velice aktuální, model společnosti: tam, kde příživníci a zloději nejsou potrestáni, to vede ke katrostrofě ve společnosti, tam, kde ano, tak se naopak úroveň společnosti zvyšuje.

Tom SEGEV / Simon Wiesenthal - skutečnost a legenda
(Paseka, překlad Tereza Černá, 490 Kč)

Anotace: „Lovec nacistů“ pod nánosem legend v knize izraelského historika a novináře Toma Segeva. Karel Hvížďala o knize: Na základě mnoha rešerší zpracovává Wiesenthalův život, poodkrývá skutečnou bytost za ikonou, kterou média za desítky let vybudovala. Ukazuje se, že Wiesenthal byl člověk z masa a kostí, se spoustou chyb, ale i se spoustou urputné snahy. Na jedné straně měl jisté slabosti, ale na druhé v něm musela být obrovská síla, aby odolal všem tlakům.

Video Knižní tipy Karla Hvížďaly
video

Knižní tipy Karla Hvížďaly

Kateřina ČECHOVÁ, Dušan SPÁČIL / Jak praskaly švy
(Čas, 299 Kč)

Anotace: Kniha o „rovodu“ Čechů a Slováků, o němž mluví tehdejší premiérové Václav Klaus a Vladimír Mečiar, ale i další osobnosti, spojené nejen s politikou, například Petr Pithart, Ján Čarnogurský, Ján Slota či Milan Kňažko. Karel Hvížďala o knize: Rozhovory neukazují jen různé postoje různých osobností, které se rády vidí v centru dění, ale rozbourávají i některé mýty. Třeba o tom, že za rozpad mohou hlavně Slováci. Je evidentní, že ani český podíl není zanedbatelný. Že hlavní chybou byla naše - občanů i politických elit - celková neznalost slovenské mentality, slovenské otázky.