Širší nominace Man Bookera dává šanci debutantům i osvědčeným

Londýn - O prestižní Man Bookerovu cenu se budou letos ucházet mimo jiné i čtyři debutující romanopisci a také jeden z předchozích vítězů, autorka historických próz Hilary Mantelová. Porotci napak v širší nominaci minuli loni vydané romány renomovaných autorů jako Martin Amis, Ian McEwan, Zadie Smithová, John Banville a Howard Jacobson. Dvanáct nominovaných titulů bylo zveřejněno 25. června v Londýně.

Sam Thompson byl nominován na nejprestižnější ocenění pro román v angličtině za svůj románový debut Communion Town, který je příběhem fiktivního dystopického města. Debutantkou je i Rachel Joyceová, jejíž The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry (Nepravděpodobná pouť H. F.) líčí osudy muže, který se rozhodne projít pěšky celou zemi. Debut Jeeta Thayila Narcopolis je příběhem drogové závislosti v Bombaji. Posledním nominovaným debutem je The Lighthouse (Maják) Alison Mooreové.

Jedinou nominovanou vítězkou ceny je Hilary Mantelová, která před dvěma lety vyhrála s historickým románem Wolf Hall o životě Thomase Cromwella. Nyní je navržena za pokračování příběhu, román Bring Up the Bodies (Přineste mrtvoly). Sázkové kanceláře ji ihned pasovaly na favoritku - před románem Willa Selfa Umbrella (Deštník) o psychiatrovi na konci první světové války.

Se svým druhým románem The Teleportation Accident situovaným do Německa 30. let se do nominace dostal Ned Beauman. Nominaci doplňují Nicola Barkerová s románem o golfu v anglickém Lutonu The Yips, Michael Frayn s humoristickým románem Skios, André Brink s knihou Philida o otrocích v Kapském Městě počátkem 19. století, Tan Twan Eng s The Garden of Evening Mists situovaným do Malajsie roku 1949 a Deborah Levyová se Swimming Home o skupině turistů na dovolené na Riviéře.

Z 12 navržených autorů je pět žen, devět jsou Britové, jeden Ind (Thayil), jeden Malajec (Tan Twan Eng) a jeden Jihoafričan (Brink). Nejstarší je sedmasedmdesátiletý Brink, nejmladší sedmadvacetiletý Beauman.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje od roku 1969 anglicky píšícím autorům mimo USA. Šest finalistů letošního ročníku bude oznámeno 11. září, vítěz pak bude vyhlášen 16. října.