Blues Alive inovuje prověřenými taháky

Šumperk - Za zlomový považují pořadatelé letošní 17. ročník festivalu Blues Alive, který na různých místech ČR, ale i v Polsku proběhne od 15. do 17. listopadu. Zlomové je dle pořadatelů to, že se poprvé od trvání festivalu představí interpreti, kteří již v minulosti na českých pódiích vystupovali.

K hvězdám největší středoevropské přehlídky bluesové hudby tak patří mimo jiné nejvýznamnější bluesová zpěvačka současnosti Shemekia Copelandová, kytarista, varhaník a zpěvák Lucky Peterson i kytarový virtuos Jim Campilongo.

„Nemá cenu uměle a za každou cenu trvat na tom, aby na Blues Alive nevystoupil někdo, kdo v Česku už jednou hrál,“ řekl dramaturg festivalu Ondřej Bezr. Letošní účinkující již měli v ČR vystoupení buď pro úplně jiný okruh posluchačů, než jaký jezdí na Blues Alive, anebo se jejich předchozí české koncerty uskutečnily před mnoha lety. Hledat nové posluchačsky zajímavé a zároveň finančně dostupné hudební osobnosti je náročné, vysvětlil Bezr. Přehlídka hospodaří s 4,5milionovým rozpočtem a pořadatelé každoročně těžko shání finance.

Po roce se Blues Alive opět vrácí také do pražského Jazz Docku, velký koncert bude v polském Chorzowě a na programu jsou i tradiční satelitní koncerty, jejichž počet je tentokrát větší v Polsku než v ČR. Nově zavítá festival na jeden den, 15. listopadu, do Zlína.

„Dramaturgii se snažíme stavět tak, aby přesahovala striktní a muzikologicky vymezený žánr čistého blues. Snažíme se prezentovat řadu umělců, kteří z blues jenom vycházejí nebo ho spojují s něčím úplně jiným, jako třeba kytarista, varhaník a zpěvák Lucky Peterson,“ uvedl Bezr.

S novou kapelou zavítá do Šumperka australský kytarista a písničkář Hugo Race, bývalý člen kapely The Bad Seeds Nicka Cavea. Již legendární společný narozeninový koncert z historie Blues Alive si zopakují Michal Prokop s Framus Five a Vladimír Mišík s Etc. Na společném koncertu se představí písničkáři Eric Bibb ze Spojených států a Habib Koité z Mali.

Letošní 50. výročí vzniku kapely Rolling Stones připomenou pořadatelé sobotní dopolední projekcí se snímkem Martina Scorseseho Shine A Light. S písněmi legendární rockové kapely vystoupí slovenští bluesmani z formace Rolling Stones 50 Anniversary Band. Program zpestří i kapela Low Society, maďarský Mississippi Big Beat Band z Maďarska a polský Juicy Band z Polska nebo Paul Batto Jr. ze Slovinska se speciálním gospelovým programem.