Muse barevní, profesionální i studení

Praha - Zdánlivě obyčejná větička „Muse v Praze!“ vyvolala šílenství. Jedna z nejúspěšnějších formací současnosti vyprodala O2 arenu mžikem oka a bylo úplně jedno, že šlo o jejich první samostatnou akci v Praze. Barevné lasery, gigantické pódium, skvělá muzika - zkrátka úplné M-m-m-m-madness!

Když během dne za O2 arenou zaparkovalo šestnáct kamionů, leckteří kolemjdoucí si mohli myslet, že jde o sraz nebezpečného „kamioňáckého“ gangu. Kdepak, to si jen Muse přivezli svoji aparaturu… Spektakulární světlenou show ostatně kapela avizovala už dopředu. A co slíbila, to také splnila. Jen těžko někdo věnoval pozornost předskokanům Everything Everything při pohledu na masivní světelnou konstrukci, kruhové pódium a na tisíce dalších „udělátek“, při nichž měli za pár minut Muse spustit.  

Plocha na stání neumožňovala sebemenší pohyb, sál byl zaplněný až za zvukaře a návštěvníci se vstupenkami na sezení se snažili vtěsnat na miniaturní sedačky. Atmosféra připomínala bublající kotlík, který se každou chvíli chystá vyprsknout. S prvními tóny intra The 2nd Law: Unsustainable vytryskl gejzír světel i ohlušující vřískot. Trojice muzikantů si vykráčela na pódium jako na vycházku, v nijak extrémních módních kreacích.

Zpěvák Matthew Bellamy s ledovým klidem spustil Supremacy z novinkové desky The 2nd Law, předtím však stihl do publika hodit český pozdrav. Občas přeběhl okraje pódia, aby si ho užili i ti po straně, ale že by v něm vřískající masa fanoušků vzbouzela nějaké emoce, se říci nedalo. Velkou radost alespoň Čechům udělal v momentě, kdy se šel projít do předních řad. Basák Christopher Wolstenholme se zase v černých opraných džínech postavil za druhý mikrofon a líně občas svého parťáka podpořil pěvecky, grimasu sklíčeného štěněte však nezměnil ani jednou.

Setlist:

The 2nd Law: Unsustainable, Supremacy, Map Of The Problematique, Panic Station, Resistance, Supermassive Blackhole, Animals, Monty Jam, Explorers, Sunburn, Time Is Running Out, Save Me, Madness, Follow Me, Undisclosed Desires, Plug In Baby, Stockholm Syndrom, Uprising, Knights Of Cydonia, Starlight, Survival


Během skladby Panic Station se ze stropu spustila masivní obrácená pyramida. Každou její stranu lemovaly obrazovky, na nichž tančila zelená příšerka breakdance, aby ji vzápětí vystřídaly reálné záběry z pódia. Visela bubeníkovi nad hlavou jako obří mimozemská tlama, která jej za chvíli spolkne. Příchozí začaly posléze smažit lasery, aby je vzápětí dostal do kolen svítící pražec baskytaristy nebo světelný klavír, který vyjel z podlahy, aby se mohl zpěvák hudebně doprovodit.

Sedící skákali ze svých sedaček do uličky, aby dali průchod svým emocím - tak třeba ochranka sváděla boj se zuřivým tanečníkem, který se uprostřed songu začal svlékat, fandové v prvních řadách po trojici zase zoufale natahovali ruce. Muse probouzeli v lidech naprosté šílenství. Otázkou je, zdali si někdo všiml, že jim chybí vřelost a radost z vystupování. Po zvukové i instrumentální stránce předvedli Britové výkon jako ze škatulky! Oproti kolegům Coldplay, kteří Praze zahráli nedávno, však reagovali poněkud studeně, což jejich představení znatelně ubralo.  

I tak ale přivezli show, na niž se bude dlouho vzpomínat. Matthew se v záplavě barevných reflektorů klouzal po kolenou jako správná rock'n'rollová star. Ke konci celou kapelu pohltila zmíněná pyramida, aby se vzápětí vrhla na dvojitý přídavek. Pokud trojice příště zapojí i srdce, bude jejich koncert dokonalý.  

Video Reportáž Evy Spáčilové
video

Reportáž Evy Spáčilové