Jan Rajlich: Plakát, to je tresť grafického umění

Praha - V kině Světozor byla otevřena výstava plakátů grafika a designéra Jana Rajlicha. Jde o již sedmnácté pokračování cyklu Zlatá éra československého plakátu, který připravuje toto kino s „filmovou galanterií“ Terryho ponožky. Dvaadevadesátiletý umělec, jehož vybrané exponáty si mohou zájemci prohlédnout do 12. ledna, se vernisáže osobně zúčastnil.

Rajlich, držitel mnoha ocenění, má na kontě kolem 400 statí o grafickém designu. Realizoval více než dvě stovky plakátů, typograficky upravil 150 titulů knih a podílel se na výtvarném řešení 90 výstav a veletržních expozic.

„Nejvíc mě vždycky bavily plakáty, protože to je taková tresť grafického umění. Je to něco mezi obrazem a grafickým listem. Za jeden ze svých nejlepších plakátů považuji ten pro operu Vojcek. To byla pro mne výjimečná záležitost. Vždycky bývaly problémy se zadavateli, kteří se všelijak snažili ovlivnit výtvarníky svými názory a požadavky. U Vojcka tomu tak nebylo, měl jsem svobodu a výsledek je patrný,“ zavzpomínal umělec.

Video Reportáž Lucie Klímové
video

Reportáž Lucie Klímové

Jan Rajlich se narodil 10. dubna 1920 v Dírné, okres Tábor, je členem AGI (Alliance Graphique Internationale). Studoval na baťovské Škole umění ve Zlíně (1939–1944). Po osvobození se věnoval dva roky novinařině, krajinářství a také scénografii. Od 50. let žije v Brně a jeho hlavním zájmem se stala užitá grafika.

V roce 1963 inicioval založení Bienále Brno a 30 let byl jeho prezidentem – se konal 25. ročník jako Mezinárodní bienále grafického designu. Spoluzaložil multioborové umělecké Sdružení Q (1969) a založil profesní Sdružení Bienále Brno (1991), jehož je čestným předsedou. Od 60. let patřil mezi iniciátory vysoké umělecké školy v Brně, která byla nakonec založena v letech 1992–1993 jako Fakulta výtvarných umění na VUT Brno. Tam první rok vedl Ateliér designu vizuálních komunikací.

Od 60. let tvořil cykly serigrafií, cykly koláží vystavoval například na Bienále v Benátkách v roce 1972. Na jeho kontě je 45 samostatných a více než 300 kolektivních výstav v ČR i zahraničí, kde získal spoustu cen.

Zlatá éra československého plakátu

Úvodní výstava cyklu byla v roce 2006 a představila filmové plakáty Petra Poše. V letech 2007 a 2008 se konaly výstavy předních tvůrců Antonína Sládka, Karla Machálka, Olgy Poláčkové Vyleťalové a Vratislava Hlavatého. V roce 2009 na ně navázaly expozice klasiků československého plakátu Milana Grygara, Karla Vaci a Zdenka Kaplana žijícího v Itálii. V roce 2010 se uskutečnily výstavy prací Bedřicha Dlouhého, Zdeňka Zieglera a Josefa Vyleťala. Loni byla představena díla výtvarníků Francizska Starowieyskiho, Jaroslava Fišera, Karla Teissiga a Jiřího Hilmara. Naposledy byly divákům představeny plakáty Josefa Flejšara.