Zesnulý architekt Niemeyer zanechal „výraznou stopu“

Rio de Janeiro - Ve věku úctyhodných 104 let zemřel známý brazilský architekt Oscar Niemeyer, který se zasloužil nejen o současný vzhled hlavního města Brasília, ale i nejslavnějších modernistických budov po celém světě. Niemeyer zemřel ve středu po téměř měsíční hospitalizaci v Riu de Janeiru, kde bojoval s ledvinovými problémy a zápalem plic. „Láska k životu a uspokojení z prožitého života ho hnaly dopředu,“ míní kolegyně z branže Eva Jiřičná.

Niemeyer měl svými odvážnými futuristickými návrhy, zaoblenými tvary a používáním skla a betonu na moderní architekturu mimořádný vliv. Kariéru začal ve 30. letech. Mezi jeho nejslavnější návrhy patří sekretariát OSN v New Yorku, na kterém spolupracoval například s Le Corbusierem, či římskokatolická katedrála v Brasílii. Za ni dostal v roce 1988 Pritzkerovu cenu, která je považována za Nobelovu cenu pro architekty.

„Vedle obdivovatelů má však jeho tvorba i kritiky, kteří mu vyčítají někdy až příliš velkorysé měřítko jeho staveb a jejich zbytečnou okázalost,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš.

  • „Jako architekt myslel i žil, podle architektonických zásad se choval i ke svému okolí, zajímalo ho, jak budou lidé jeho domy vnímat a jak se jim v něm bude žít.“ (Architektka Eva Jiřičná)
  • „Tento doyen světové architektury inspiroval celou řadu tvůrců a zanechal po sobě velmi výraznou stopu. Jeho smrtí se prakticky uzavírá jedna kapitola dějin architektury.“ (Josef Panna, předseda České komory architektů) 

Niemeyerovo motto: Pro architekta je důležité, aby dělal to, co se mu líbí, a ne co říkají ostatní.


Ve svém domovském městě Riu de Janeiru navrhl řadu budov, včetně muzea moderního umění či stadionu zvaného Sambadrom, kde se pořádají přehlídky samby při karnevalu. Jeho zřejmě nejznámějším dědictvím je ale řada vládních budov, které navrhl pro Brasílii, nové brazilské hlavní město, které bylo postaveno uprostřed džungle na přelomu 50. a 60. let. Metropole zažehávala ostré debaty o tom, zdali vůbec může jako uměle vybudovaná fungovat.

Nejznámější díla O. Niemeyera
Zdroj: ČT24

Poslední dva komunisté: Fidel a Niemeyer

Niemeyer se narodil v rodině s německými, portugalskými a arabskými kořeny. Nejprve byl ovlivněn Le Corbusierovým modernismem, ale poté směřoval k oblejším tvarům, které byly podle něj inspirovány ženskými tvary i brazilskými vrchy a plážemi. Stal se národní ikonou, podobně jako fotbalista Pelé. Byl celoživotní komunista a přátelil se s kubánským vůdcem Fidelem Castrem. „Na světě zbyli jen dva komunisté, Niemeyer a já,“ poznamenal prý v roce 1995 Castro.

Niemeyer se před brazilskou vojenskou diktaturou uchýlil v 60. letech do Francie. Zde navrhl asi 20 budov, včetně známého ústředí Francouzské komunistické strany v Paříži. Podle Niemeyerových pamětí prý pravicový francouzský prezident Georges Pompidou tehdy řekl, že stranické sídlo „je jedinou dobrou věcí, kterou komunisté kdy udělali“.

Byl do konce života aktivní a po celém světě se ještě realizuje asi 20 jeho návrhů. Přes svůj bohémský způsob života žil 76 let se svou první ženou Annitou, kterou si vzal v roce 1928. Po její smrti si v 99 letech vzal svoji dlouholetou sekretářku, šedesátiletou Veru Lucii Cabrerovou.

Video Brazílie přišla o architekta své metropole
video

Brazílie přišla o architekta své metropole

Brazílie přišla o architekta své metropole

O architektuře O. Niemeyera hovoří architekt Vl. Šlapeta

Rozhovor s architektem Václavem Aulickým

Reportáž Václava Černohorského