Zesnulý grafik Kulhánek dostane Cenu Vladimíra Boudníka

Praha - Letošní cenu Vladimíra Boudníka dostane grafik Oldřich Kulhánek, který nadávno zesnul ve věku 72 let. Kulhánek byl mimo jiné autorem podoby českých bankovek. Ocenění spolu s cenami v soutěži Grafika roku budou pořadatelé předávat v pondělí 18. února při vernisáži výstav prací v Clam-Gallasově paláci.

Kulhánkovo padesátileté dílo se podle pořadatelů ceny utvářelo v symbióze brilantního kreslíře a zasvěceného grafika. Díky nim úspěšně přesahoval do příbuzných oborů ilustrace, tvorby známek a bankovek, zajišťujících mu širokou popularitu. „Hlavní tvůrčí linie však spočívá ve volné grafické tvorbě, nepřetržitě se odvíjející od druhé poloviny 60. let a řadící jej k dominantním tvůrčím osobnostem nejen jeho generace,“ uvádějí pořadatelé.

Porota soutěže ocenila obsahovou intenzitu grafického díla vždy směřujícího k moderní figurální výpovědi s bohatými konotacemi k umění renesance, manýrismu, surrealismu a schopnost přetavit je v úhlu aktuálních tendencí nové figurace a pop artu.

Potřeba podat výpověď o své době, nesmlouvavý osobní postoj vůči antihumánním praktikám totalitních systémů vedl v sedmdesátých letech k umělcovu uvěznění a téměř dvacetileté perzekuci, připomněli porotci. Kulhánek byl stíhán kvůli grafickým listům z let 1968–1971, jimiž údajně hanobil představitele tehdejších socialistických zemí.

Od prvních apokalyptických thrillerů provedených technikou leptu až po kafkovská a orwellovská podobenství litografických cyklů 80. a 90. let se Kulhánkovo grafické dílo podle poroty řadí k nejoriginálnějším a nejsarkastičtějším uměleckým výpovědím druhé poloviny 20. století. Kulhánek do konce života varoval před návratem totality.

Díla Oldřicha Kulhánka jsou zastoupena v mnoha prestižních sbírkách, kromě české Národní galerie například i v pařížském Centru Georgese Pompidoua, ve vídeňské Albertině či v chicagském Institutu umění. Kulhánek zemřel náhle 28. ledna během přípravy výstavy v Clam-Gallasově paláci. Jeho práce tam budou vystavené do 17. března stejně jako nejlepší práce letošní soutěže Grafika roku.

Cena Grafika roku bude letos udělena už podevatenácté, Cena Vladimíra Boudníka má osmnáctý ročník. Boudníkova cena, která nese jméno po průkopníkovi netradičních grafických technik, se uděluje za významný přínos nebo přesvědčivý a výrazný soubor grafických děl objevného výrazu a formy. Soutěže pořádá sdružení Inter-Kontakt-Grafik.


Oldřich Kulhánek promluvil v pořadu Osobnost na Dvojce:

Video Osobnost na Dvojce
video

Osobnost na Dvojce