Druhá smrt Johanky z Arku chce lidi vyštvat ze stereotypu

Potřebujeme hrdinství pro náš život? Zdá se, že ano, říká ve své hře Druhá smrt Johanky z Arku bulharský dramatik a básník Stefan Canev. Hru svého krajana si pro režijní divadelní debut vybrala Světlana Lazarová, scenáristka a režisérka bulharského původu žijící v Česku. Do hlavní role potulné herečky Žanety-Johanky obsadila Vilmu Cibulkovou, s níž se potkala při natáčení dokumentu z cyklu Neobyčejné životy (ČT jej odvysílá 17. 4.) V rozhovoru pro web ČT24 mluví především o tématech, kterými hra z roku 1990 oslovuje diváky v „dnešní době, neútulné pro lidskou duši“.

Zdroj: Golden Archer Productions Autor: Björn Steinz

Druhá smrt Johanky z Arku měla ve Vašem překladu a nastudování českou premiéru. Jak ji české publikum přijalo?

Myšlenka hry a potenciál, který nese, mě oslovila už v 90. letech, ale přesto reakce diváků předčily moje očekávání. Česko je asi dvacátou zemí, kde se hraje. A mám informace, že i v ostatních zemích byla velmi úspěšná.

V čem tedy spočívá její oslovující univerzálnost?

Důvodů, proč oslovuje publikum po celém světě, je několik. Zaprvé autor skrze postavu Johanky připomíná morální hodnoty, které v dnešní době schází. Člověk by měl přehodnotit své vlastní já, svou zodpovědnost, kterou nese a která je někdy břemenem a někdy je strašně důležitá pro společenství, v němž žijeme a v němž nejsme sami. A - to je zadruhé - si uvědomit, jak žít. Každý si může zvolit, jestli důstojně, nebo nedůstojně. Ve hře je věta, která tuto volbu vystihuje: Plazit se a žít, nebo neplazit se a zemřít?

To je základní volba v každém režimu a době. V čem je podle Vás aktuální dnes?

Jedním z oblíbených témat autora je otázka, jak jednoduše je moc zneužitelná. Často se s tím setkáváme v dnešní společnosti, v médiích i v politice. Žijeme v podmínkách, kde se každou chvíli objeví nějaká korupční aféra, kde není spolehnutí na lidi, kteří nás vedou a mají být morálně čistí. Nikdo nikomu nevěří, všechno je zpochybněné. A má to zase ten samý důvod - že si lidí neváží. Podívejte se, co se stalo v Bulharsku. Že se tam lidé vyburcovali a šli stávkovat, nebylo jen kvůli vysokým cenám elektřiny, ale bylo to vyvrcholení nahromaděné nespokojenosti. Nespokojenosti, že je člověk sám bezmocný, že ho nikdo neposlouchá, že je nic.

Kat: „Ti, kteří hanobí a mamoní, to dělají vlastně nejen pro sebe, ale aby pozvedli ducha národa.“ /ze hry Druhá smrt Johanky z Arku/


Cítíte, že i v české společnosti se taková nespokojenost hromadí? Že lidé jsou čím dál nervóznější?

Jsou, proto Češi tolik fandili Bulharsku. Canevova hra je v tomhle směru velmi aktuální. On věci kriticky pojmenovává. Přestali jsme si vážit takových slov, jako je hrdinství, odvaha, nic nám to neříká.

Ladislav Mrkvička (Bůh) a Vilma Cibulková (Johanka-Žaneta)
Ladislav Mrkvička (Bůh) a Vilma Cibulková (Johanka-Žaneta)

Hlavně nám to zní pateticky…

Lidé se bojí patosu, protože ho mají spojený s komunismem, s tím, když vlály vlajky. Ale já nemluvím o tomhle typu patosu. Něco, co by povznášelo ducha, to chybí. Jedním z důvodů tohoto rozpoložení je i pozměněný vztah k přírodě. My si ale musíme připomínat, že jsme její součástí. V urbanizované a přetechnologizované společnosti je člověk velmi anonymní, izolovaný a někdy velmi nepotřebný. Zaznamenávám úbytek povznášejících myšlenek, všeobecnou rezignaci, která je spojena s anonymitou, kdy se můžu za někoho nebo za něco schovat.

Nechci zobecňovat, ale mám pocit, že spousta lidí rezignovala na svůj vlastní život, takže tím pádem rezignovali i na to, zajímat se, co se děje ve společnosti. Jdou do práce, pak domů, a když vás nic víc moc nezajímá, nad ničím víc se moc nezamýšlíte, pak se do ničeho ani nemáte zájem plést…

Přesně tak. Proto jedním z mých cílů bylo pomocí toho textu a představení lidi vyštvat ze stereotypu. Z duševního, každodenního, ubíjejícího stereotypu, do něhož se člověk dostává v dnešní době. Neútulné pro lidskou duši a nepřející citlivému člověku. Ano, je to pohodlné používat všechny ty technologie, je to uděláno člověkem a pro člověka, ale člověk tím sám sebe ničí. Lidé mohou být pyšní na technické objevy, ale možná přitom ztrácí svou důstojnost.

Tu bipolárnost dokládá i hra Stefana Caneva…

Dobro a zlo se týká celého života, jednotlivých lidí, společnosti i Země. A tato bipolárnost je vložena i do hry o Johance. Dobro i zlo, rozhodnost a nerozhodnost, odvahu a zbabělost v sobě nese jak Johanka, tak i další dvě postavy - Kat a Bůh. Pánbůh je nemocný stařeček, misantrop, který nenávidí lidi a to, co stvořil, ale na druhou stranu lidi miluje, chce je ušetřit. Kat symbolizuje zlo, přináší smrt, a na druhou stranu ho vidíme i jako člověka, který nese určitou lidskost, a dokonce romantickou představu o lásce. O to je zajímavější celé podobenství hry - je vlastně o nás. Každý z nás neseme oboje, bojujeme mezi jedním a druhým a ten proces nikdy nekončí. Nemyslím si, že dobro zvítězí a zlo zmizí, ale můžeme udělat něco pro to, aby bylo víc dobra a míň zla. To je poslání, které bych ráda, aby se přeneslo na diváky.

Johanka: „Co je rozumnější? Zemřít, ale neplazit se - nebo se plazit, ale žít?“ /ze hry Druhá smrt Johanky z Arku/


I v hitu loňské divadelní sezony, ve hře Ucpanej systém Dejvického divadla, je Bůh zobrazen extrémně odlišně od barvotiskové představy vousatého dědy na obláčku. A je to také hra hodně o nás. Co tvůrce vede k „polidštění“ Boha?

Když jsme tu postavu připravovali s panem Mrkvičkou, vyhledávali jsme neidealizovaný pohled na Boha. Ne úplně polidštěný, ale reálný. Boha si každý neseme v sobě a v každém je jiný. Už ani nezáleží, jestli jsi křesťan nebo jiného náboženství. Vzhlížet nahoru znamená vidět hodnoty, dobro. Na druhou stranu - nesetkáváme se jen s dobrem, tak odkud to přichází? Nesmíme postavy v dějinách idealizovat a mytologizovat.

Ladislav Mrkvička jako Bůh ve hře Druhá smrt Johanky z Arku
Ladislav Mrkvička jako Bůh ve hře Druhá smrt Johanky z Arku

Bůh: „Myslel jsem to dobře, šestého dne, když jsem stvořil zvířata. Kdybych stvořil civilizaci z vlků, byl bych lépe udělal, vždyť vlci jsou humánní, nejsou jako lidé - vlk vlka nezabije, že? Ale to ne, večer jsem napnul všechny síly a stvořil jsem člověka. Z nudy jsem ho udělal, abych si měl s kým povídat.“ /ze hry Druhá smrt Johanky z Arku/


Tedy ani Boha, ani Johanku?

Ani Johanku. Ta hra je proti mytologizaci postav a historických faktů. Není to poprvé, kdy si Stefan Canev zvolil nějakou historickou postavu, v tomto případě Johanku z Arku, a přenesl ji do dnešní doby.

Jde tedy o Johanku v každém z nás? O naši statečnost, smělost se rozhodnout?

Každý s něčím bojuje jako Johanka z Arku. A do jaké míry člověk, nebo Johanka v něm, dokáže obstát v kategoriích dobra a zla, tak to už je na našich vlastnostech. Nad tím bychom se měli zamyslet, do jaké míry obstojíme a jestli to chceme.

Přijmout rozhodnutí a být za něj zodpovědný je ale těžké.

Překročit anonymitu, zviditelnit svou individualitu je těžké. Každý člověk je originál, každý má co říct, ale nesmí se bát. Myslím, že i na to publikum tady reaguje - na výzvu nebýt servilní, nebýt zpohodlnělý. To je pro návrat hodnot hrozně důležité. Lidé se dnes nestarají o svého ducha, nepečují o něj. Rezignace ducha a související rezignace společnosti jsou velmi nebezpečné. Když každý rezignuje, pak jsou všichni lehce zmanipulovatelní. A když přijde taková osobnost jako Hitler… V tomhle směru přináší ta hra i smutné zjištění, že není nic nového pod sluncem.

Představitelka Johanky, Vilma Cibulková, už jen svým povoláním z anonymity vystupuje. Vidíte nějaké propojení mezi ní a Johankou, respektive Žanetou, která je také herečkou?

V tuto chvíli si neumím představit jinou představitelku Johanky než Vilmu Cibulkovou. Postava, která je vlastně složena ze dvou, vychází z ní. Ona je velmi silnou osobností, je vzácný člověk s obrovským srdcem, která se rozdává na sto procent. Když hraje, hraje skutečně, když žije, žije skutečně. Proto si někoho jiného v této roli neumím představit. Jako má Johanka právo na pády a vzestupy, má i Vilma právo na vzestupy a pády.

Vilma Cibulková jako Johanka-Žaneta
Vilma Cibulková jako Johanka-Žaneta

Takže jsme opět u bipolarity. Zachycuje ji i dokument z cyklu Neobyčejné životy, který jste s Vilmou Cibulkovou natočila a který vás dvě svedl dohromady?

Zachytili jsme nelehké období v životě této herečky, ale i člověka. I herec je člověk, má právo na pády. Dokument ji zachycuje v určitém období, za pár měsíců už je Vilma-Johanka jiná. Tím chci říct, že nic nesmíme brát jen černobíle. Když uvidíme Vilmu Cibulkovou v Neobyčejných životech, musíme vědět, že je i jiná Vilma Cibulková, která zanedlouho bude zase jiná. Bohužel naše společnost, zvláště média, někdy nerespektují lidské právo i dialektickou danost věcí, že se mění, že jsou v pohybu, ve vývoji. Úsudky jsou často povrchní. Lidé si zase řeknou: no, vidíte, to je Vilma Cibulková. Ale to není pravda, to byla jen jedna etapa.

---------------------------------------------------------------------------------------

Druhá smrt Johanky z Arku měla premiéru v Divadle Horní Počernice. Na nejbližší reprízy můžete zajít 24. a 29. dubna anebo 26. května do Salesiánského divadla v Praze. V roli Boha se představí Ladislav Mrkvička, v roli Kata Stanislav Lehký. Část „neobyčejného života“ Vilmy Cibulkové odvysílá ČT1 17. dubna ve 21:00.