Co mají společného Goya a Velázquez s kostrou delfína a ještěrkami v lihu?

Madrid - Až do příštího jara budou sdílet stejnou střechu nad hlavou. Španělské Prado přimíchalo do svých sálů exponáty z přírodovědeckých sbírek. Netradiční kombinace má pod názvem Historias Naturales připomenout původní účel, pro který bylo proslulé muzeum postaveno. Expozice potrvá do 27. dubna 2014.

„Prado bylo postaveno za účelem umístění přírodovědného oddělení Pedra Franca z Ávily a Karla III. Z různých důvodů ale k tomu nikdy nedošlo,“ upozorňuje výtvarník Miguel Ángel Blanco, který si ve Španělsku vysloužil přezdívku „umělec přírody“. Právě do jeho rukou svěřilo Prado, po skoro 300 letech, návrat k počátku své historie.

Z výstavy Historias Naturales v muzeu Prado v Madridu.
Zdroj: ČT24

Expozice je pojata kreativním způsobem, kdy nechybí v kompozicích různá překvapení. „Mezi obrazem a exponátem vzniká víc než dialog. Dochází k proměně duchů. Nevíme, jestli duch Velazquéze se nevtělí do bílého vrabce, nebo jestli je to vrabec, co vchází do obrazu,“ vysvětluje Blanco.

Dvacet dva instalací nebo intervencí, jak jim říká autor, mají mezi tvorbou člověka a přírodou objevit nové kouzlo, nový vztah. Zároveň by měly dodat našemu pohledu na umění jiný rozměr.

Video Muzeum Prado: Historias Naturales
video

Muzeum Prado: Historias Naturales