Dnes poprvé vyrazili Brňané do galerie zdarma

Brno – Moravská galerie v Brně ode dneška zrušila vstupné do všech svých stálých expozic. Lidé si budou moci zdarma prohlédnout sbírky starého umění v Místodržitelském paláci, moderního umění v Pražákově paláci a užitého umění v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Vedení galerie chce zvýšit návštěvnost a přiblížit umění širší veřejnosti. Inspirovalo se v Anglii, kde se po zrušení vstupného stala z galerií místa pro odpočinek, setkání i vzdělávání.

„Domnívám se, že Moravská galerie v Brně vyčerpala všechny možnosti, jak přilákat návštěvníky a jak ovlivnit veřejný prostor,“ řekl u příležitosti zavedení volného vstupného ředitel galerie Jan Press. A právě to chce vedení galerie zrušením vstupného změnit. První den jí to vyšlo: zatímco v sobotu zely výstavní sály prázdnotou, dnes se zaplnily.

Lidé budou mít možnost přispět galerii dobrovolným vstupným podle svého uvážení. Architekt Tomáš Svoboda proto navrhl speciální nové schránky. První den ale této možnosti mnoho návštěvníků nevyužilo, Češi přeci jen nejsou na galerie s dobrovolným vstupným ještě příliš zvyklí. Galerii to ale podle jejího ředitele nezruinuje. „Příjem ze vstupného byl kolem sto dvaceti až sto třiceti tisíc ročně, což je částka, která je velmi bagatelní,“ řekl Press.

Video Dnes poprvé vyrazili Brňané do galerie zdarma
video

Dnes poprvé vyrazili Brňané do galerie zdarma

Vstupné do stálých expozic zrušila Moravská galerie jako vůbec první veřejné muzeum v republice. Vedení se inspirovalo v Londýně, kde je volný vstup do galerie nebo muzea běžnou záležitostí. Zrušit vstupné chtěla před třemi lety i Národní galerie v Praze, obávala se však výpadku v rozpočtu. Ze stejného důvodu volný vstup nezavedly ani jiné pražské galerie.

V Moravské galerii se bude i nadále platit za krátkodobé výstavy, které přitahují drtivou většinu návštěvníků. Vedení se proto úbytku financí neobává. Za stálé expozice lidé dosud platili 60 nebo 30 korun, v loňském roce je navštívilo necelých deset tisíc lidí. Celkově přitom Moravská galerie loni zaznamenala na 120 tisíc návštěv.

Galerie čeká víc návštěvníků, chce jim být blíž

„Chceme, aby bylo umění v Brně dostupnější pro všechny,“ řekl ředitel galerie Jan Press. Opakované návštěvy podle něj umožní proniknout zájemcům hlouběji do historie umění. Zrušením vstupného chce prolomit pomyslnou bariéru mezi veřejností a galerií. „Chceme, aby lidé v galerii zůstávali déle, proto plánujeme otevřít i dvě nové kavárny a rozšířit muzejní obchody,“ dodal.

Přitom právě kvůli rozhodnutí ukončit provoz kavárny Podobrazy v Místodržitelském paláci čelil Press kritice části veřejnosti. Argumentoval tím, že jazzová kavárna orientovaná hlavně na mladé návštěvníky nesplňuje nároky na moderní muzejní podnik.

Lidé mohou přispět podle svého uvážení
Zdroj: Moravská galerie v Brně

Vůbec poprvé se návštěvníci mohou přijít podívat na zrestaurovaný monumentální obraz Jízda králů od Joži Uprky z roku 1897. K vidění bude v Místodržitelském paláci. Na témže místě lidé kamení při pohledu na Rubensovu Hlavu Medúsy a obdivují díla mistrů od gotiky po 19. století. Moderní umění najdou v Pražákově paláci. Právě tam jsou díla Foltýnova, Makovského, Špálova, Fillova nebo Guttfreundova. Uměleckoprůmyslové muzeum pak prezentuje užité umění od středověku po 20. století – nábytek, textil, sklo nebo keramiku.  

Zrušení vstupného ve stálých expozicích se netýká dalších dvou budov, které Moravská galerie spravuje - tedy Jurkovičovy vily v Brně-Žabovřeskách a Rodného domu Josefa Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy.

Novinky ve vstupném do Moravské galerie platné od 1. prosince

Do stálých expozic v Místodržitelském paláci, Pražákově paláci a v Uměleckoprůmyslovém muzeu je volný vstup.

Rodinné vstupné na velké výstavy je 150 korun, do všech tří budov pak 380 korun a do Jurkovičovy vily 110 korun.

Vstupné do všech budov je pro jednotlivce 200 korun.

Všechny tři paláce mají otevřeno od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek až do 19 hodin.

Zde najdete více informací o výstavách Moravské galerie.