Prague Chronicles: Na procházce Prahou a životem Karla IV.

Praha - Jak vypadala Praha ve 14. století, kdy její podobu přetvářel Karel IV., ukazuje nový interaktivní průvodce. Studentský projekt Prague Chronicles chce zaujmout turisty nebo přiblížit jednu z klíčových etap české historie mladým lidem.

Video Praha za Karla IV. v aplikaci
video

Praha za Karla IV. v aplikaci

Praha za Karla IV. v aplikaci

Jak vypadala Praha ve 14. století - tedy v době, kdy její podobu přetvářel Karel IV.? To chce ukázat nový interaktivní průvodce, studentský projekt Chronicles.

Aplikace Chronicles

Prague Chronicles funguje jako interaktivní průvodce na procházce Prahou. Skrze iPhone nebo iPad mohou uživatelé poznat historii města a zároveň příběh Karla IV. Jednotlivé epizody z jeho života lze zhlédnout na místech, kde se vše skutečně odehrálo. Prague Chronicles byly vydány v pátek 29. listopadu, kdy od smrti Karla IV. uplynulo přesně 635 let.

Veselice se ženami a s vínem

„V průběhu prací na té aplikaci jsme zjistili, že se skoro nikdo z nás informace o Karlu IV. ve škole nedozvěděl a že je to všechno ohromně zajímavý,“ říká student ČVUT a autor aplikace Tomáš Gogár. „Karel IV. nebyl vždycky ten zbožný a uvážlivý panovník. Jeho mládí v Itálii bylo plné bitev a veselic se ženami a s vínem,“ dodává student historie Tomáš Straka.

Uživatelé mimo jiné zjistí, že Malostranská věž se od 14. století změnila k nepoznání, nebo to, jakým způsobem rostla katedrála svatého Víta. Zájemci najdou kromě videí i encyklopedické podrobnosti: třeba se dozvědí, že v horní části Malostranského náměstí, kde dnes parkují auta, se kdysi konala rytířská klání, která měl císař ve velké oblibě.

Na vzniku nového průvodce pracovalo skoro rok šest lidí, především studenti ČVUT a historie na Filozofické fakultě UK, a podílelo se na ní dále asi 60 dobrovolníků. „Je to studentský projekt, takže jsme neměli moc prostředků. Proto projekt vznikal ve studentském bytě v malém pokoji před zeleným plátnem. Náš grafik pak musel celou historickou Prahu vymodelovat v počítači,“ popisuje náročnou práci Gogár.

Vítěz AppParade

První úspěch má už aplikace za sebou: vyhrála zářijovou AppParade (více zde). Na soutěžní přehlídce mobilních aplikací českých a slovenských vývojářů tvůrce ocenili diváci i IBM. Autoři Prague Chronicles chtějí v budoucnu nabídnout podobnou procházku i v dalších evropských městech, třeba v Římě nebo v Paříži.

Podívejte se na upoutávky: