Je libo si ustlat ve stíhačce?

Los Angeles - Designový nábytek ze starých částí letadel se stále víc prodává v Los Angeles. Ceny postelí, pořadačů nebo pohovek vyrobených z vyřazených strojů jdou do desítek tisíc dolarů. Nejžádanější jsou předměty pocházející ze starých stíhaček.

Na počátku byly sochy z vrtulí slavných létajících pevností, bombardérů B-17. Ze záliby a snahy o záchranu vysloužilých letadel před sešrotováním se postupně vyvinul výnosný byznys. Začátek 21. století patří zálibě v designu a retru. Stará letadla oba prvky spojují dokonale.

Mezi stolky, pohovkami nebo knihovnami se najde i bar vyrobený z trupu stíhačky F-100 v přepočtu za 650 tisíc korun. Práce na něm trvaly 500 hodin. Většina firemní produkce „co-owner Motoart“ pochází ze starých dopravních letounů Boeing. Největší zájem o nábytek je z veteránů druhé světové, vietnamské a korejské války. Těch je ale stále méně.

Video Nábytek ze stíhaček
video

Nábytek ze stíhaček

„Úřady teď zakázaly prodej jakéhokoliv vojenského materiálu, takže to, co máme, jsme zdědili. Je toho ovšem v našich skladech čím dál méně,“ povzdychl si designér Dave Hall, který tvrdí, že designový recyklovaný nábytek ze starých letadel není jen neotřelý a funkční, jeho výroba je i ekologická.