Já, hrdina, nebo já, vrah? Mašínové se vrací na scénu

Praha - Připadáte si objektivní? A na čí straně stojíte? ptali se v roce 2011 tehdejší studenti DAMU v absolventském představení, jež bylo rekonstrukcí činů bratří Mašínů. Byli hrdiny, anebo vrahy? Jednoduchou, leč vyhrocenou otázku pokládá inscenace opět po třech letech v obnovené premiéře.

Připadáme si, že víme dost. Ale víme jen tolik, kolik informací máme zrovna k dispozici. Mašínové hájili svobodu. Možná jen svou vlastní. Díky odvaze a přesvědčení o vlastní pravdě se jim podařilo uprchnout přes přísně střežené hranice a o několik desítek let později získat několik vyznamenání. Při jejich akcích však zemřeli lidé, připomínali studenti kontroverznost činu.

Autorský projekt Já, hrdina vznikl v režii Jiřího Havelky jako absolventská inscenace katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. „Zajímá nás česká mašinérie, která vznikla kolem bratrů Mašínů. Zajímá nás kontext, který ovlivňuje naše názory. Co je to vlastně názor? Kde a jak vzniká? Rozhodli jsme se nehledat pravdu. Prostě předložíme fakta,“ popsal záměr autorů režisér. 

Představení čerpá z policejních záznamů, autorských rozhovorů a internetových diskusí. V obnovené premiéře se česká „mašínérie“ rozběhne 26. května v pražském prostoru NoD.