Výstava Analog představuje sto autorů, kteří pracují rukama

Slezské Rudoltice – Sto autorů různého věku, vzdělání i uměleckého zaměření je zastoupeno na výstavě na zámku Slezské Rudoltice na Osoblažsku. Mezinárodní výstava nazvaná Analog ladí s omšelou krásou čtyřkřídlého barokního zámku v tomto zapomenutém koutu Česka. Připravilo ji sdružení Photo NoPhoto a hlavním tématem je návrat k analogové fotografii.

2 minuty
Výstava Analog se vrací ke klasické analogové fotografii
Zdroj: ČT24

Na výstavě nejsou jen fotografie, ale také obrazy, kresby, sochy nebo šperky. „Analog totiž chápeme také jako poctivé řemeslo, které zahrnuje nejen fotografii, ale také malbu, grafiku, sochařství, šperkařství – prostě rukodělnou dovednost,“ vysvětlovala Alexandra Bočková ze sdružení Photo NoPhoto.

Mezi vystavujícími jsou renomovaní fotografové jako Dita Pepe nebo Jan Pohribný, výtvarnice Ivana Štenclová, televizní dokumentaristka Klára Řezníčková, ale také začínající umělci a studenti uměleckých oborů Ostravské univerzity a opavského Institutu tvůrčí fotografie. Prostor dostaly také děti ze základních a středních škol v Jeseníku a Městě Albrechticích. Propojení různých světů je jedním z hlavních cílů této zámecké výstavy. „Bohatost společnosti dělají i malé věci. Dávat prostor i menším aktivitám je velmi důležité,“ je přesvědčená Bočková.

Jednou z vystavujících je čerstvá absolventka oboru fotografie na Fakultě umění Ostravské univerzity Lucie Kuklošová. Do Slezských Rudoltic přivezla snímky ze své absolventské práce. „Snažila jsem se minimalizovat i počítačové úpravy,“ uvedla autorka, která se nebrání klasickému způsobu zpracování fotografie.

Zámek Slezské Rudoltice byl už v první polovině 18. století centrem společenského života, zněla tam hudba, hrálo se tam divadlo, takže zámku se dokonce říkalo „slezské Versailles“. Temné období zažil za 2. světové války, kdy tam byla umístěna část nacistického ministerstva propagandy Josepha Goebbelse. Od roku 2004 se o objekt stará obec, která ho otevřela návštěvníkům. Historické prostory propůjčuje i současnému umění. Aktuálně je tam vedle Analogu také výstava obrazů Jakuba Holého a Zdeňka Chroboczka. Analog je třetí v řadě velkých letních výstav pořádaných sdružením Photo No Photo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ve věku 76 let zemřel rockový průkopník Ozzy Osbourne

Ve věku 76 let zemřela rocková legenda, zpěvák Ozzy Osbourne, informoval server BBC. Trpěl Parkinsonovou chorobou a nádorem na páteři. Kariéra „Prince temnoty“ trvala přes padesát let a vynesla mu desítky ocenění. Nastartoval ji se skupinou Black Sabbath, v osmdesátých letech se dal na sólovou dráhu.
20:20Aktualizovánopřed 1 mminutou

USA opustí UNESCO

Americký prezident Donald Trump rozhodl, že Spojené státy vystoupí z Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). S odvoláním na zástupkyni mluvčí Bílého domu Annu Kellyovou o tom informuje list New York Post. Představitelé Trumpovy administrativy mají výhrady k opatřením UNESCO v oblasti rozmanitosti, rovnosti a začleňování (DEI) a k jeho údajné propalestinské a pročínské zaujatosti, sdělila listu Kellyová.
12:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nejen scéna ze sci-fi. AI může generovat celé filmy, míní odbornice

Argentinské sci-fi Eternaut se stalo prvním původním seriálem z produkce společnosti Netflix, ve kterém se tento streamovací gigant přiznal k vytvoření vizuálních efektů generativní umělou inteligenci. Fiktivní budova se díky zapojení AI zřítila rychleji a levněji. A přispěla do diskuse, jestli se hroutí i budoucnost filmového průmyslu, jak ho dosud známe. V Argentině navíc seriál otevřel historické rány – autor předlohy za vojenské diktatury zmizel a zůstává pohřešovaný on i část jeho rodiny.
před 3 hhodinami

Opravu domu autora české hymny si kraj rozmyslel. Byla by prý příliš drahá

Dům autora české hymny Františka Škroupa v Osicích vlastník, Královéhradecký kraj, neopraví. Hejtmanství na budoucnost objektu změnilo názor. I přesto, že za tři miliony připravilo projekt, má stavební povolení a schválilo smlouvu s obcí o společném postupu při opravě.
včeraAktualizovánovčera v 19:43

Putinův přítel Gergijev v Itálii nezahraje. Dirigentovo vystoupení zrušili

Organizátoři hudebního festivalu na zámku v italské Casertě oznámili, že ruší vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva. Mělo se konat 27. července. Gergijev je osobním přítelem ruského vládce Vladimira Putina, informace o jeho vystoupení tak vyvolala kritiku. Organizátoři festivalu Un'Estate da Re (Prožít léto královsky) nicméně v prohlášení důvod zrušení vystoupení nesdělili, napsala agentura AFP.
včeraAktualizovánovčera v 17:06

Chtěl ochutnat banán za miliony. Slavné Cattelanovo dílo opět někdo snědl

Banán s milionovou hodnotou, který je součástí umělecké instalace italského autora Maurizia Cattelana, opět někdo snědl. Tentokrát se to stalo v muzeu Centre Pompidou v Métách, které se nachází poblíž hranic s Lucemburskem a je pobočkou pařížského Centre Pompidou. Banán připevněný stříbrnou lepící páskou ke zdi je součástí tamní umělecké instalace od 8. května, informoval regionální deník Le Republicain Lorrain.
včera v 13:37

Ruský útok zničil byt výtvarníka, jehož dílo znalo každé sovětské dítě

V jednom z kyjevských bytů po nedávném ruském útoku shořely originály, podle kterých vznikla slavná animovaná sága o kozácích výtvarníka Eduarda Kiriče. Na jeho pohádkách vyrostlo každé sovětské dítě – jak ruské, tak ukrajinské. S umělcem natáčela zpravodajka ČT Darja Stomatová.
20. 7. 2025

Bude výsledek horor? Kvíz pro fanoušky Stephena Kinga

Americký spisovatel Stephen King patří k produktivním autorům. Vydal už desítky knih. A nespočet jeho napínavých, často až hororových příběhů se dočkalo zfilmování. Nejnověji má seriálovou verzi román Ústav o unášených dětech s nadpřirozenými schopnostmi. Ověřte si v kvízu, jak Kingovy romány a povídky, převedené na plátno či obrazovku, znáte.
20. 7. 2025
Načítání...