Podle historika umění Otto M. Urbana byl symbolismus v českém prostředí klíčovým uměleckým hnutím druhé poloviny 19. a počátku 20. století, protože jeho představitelé poprvé začali i formálně vystupovat jako součást širšího uměleckého proudu. „Zásluhou symbolismu patřilo v následujících desetiletích české umění do přirozeného kontextu evropské kultury,“ vysvětloval autor koncepce výstavy, který se dlouhodobě věnuje středoevropskému symbolismu. Zdůraznil, že tato výstava a také stejnojmenná kniha je vůbec prvním pokusem o komplexní představení tohoto fenoménu.
Pojítkem vystavených děl z let 1880 až 1914 je vyjádření duchovního názoru prostřednictvím symbolu. Soubor obsahuje více než tři sta obrazů, plastik, kreseb, grafik a knih. „Skýtá bohatý obraz tvorby umělců tří generací, jejichž hluboký zájem o sen a fantazii zásadně ovlivnil budoucí tvář umění 20. století,“ doplnila kurátorka Anežka Šimková.
Galerie:
Výstava je rozdělená do šesti tematických okruhů, které diváky světem symbolismu provázejí. "V souboru Soumrak Nymf vystavujeme autory, kteří nacházeli inspiraci v antických mýtech a legendách. Ztracený ráj zase zahrnuje křesťanská témata, která symbolisty přitahovala tajemstvím a hlubokou spiritualitou," přiblížil Urban. Další oddíl se jmenuje Květy intimních nálad a korunuje ho jeden z nejznámějších obrazů Jana Preislera - triptych Jaro, který do Olomouce zapůjčila plzeňská galerie.
Část nazvaná Přízraky je plná démonů, upírů a nadpřirozených bytosti, tak je maloval například Jaroslav Panuška. Pátý okruh nese název Subtilnost smutku, šestý je knižní, jmenuje se Libri et Anima a představuje díla literárních symbolistů, jako byli Karel Hlaváček, S. K. Neumann, Viktor Dyk a především Otokar Březina, jehož básnická sbírka Tajemné dálky dala název celé výstavě. „Chtěli jsme zdůraznit význam symbolismu pro zrod moderní české knihy a také poukázat na provázanost literátů a výtvarníků,“ dodal Urban.

V Olomouci je mimořádná výstava o českém symbolismu
V Olomouci je mimořádná výstava o českém symbolismu
Zrzavý, Švabinský nebo Mucha na společné výstavě věnované snovému uměleckému směru - symbolismu. Kurátoři expozici, kterou otevřou za pár minut v Muzeu umění v Olomouci, označují za svátek.
Největší výstava českého symbolismu
Slavná jména doplňuje mnoho méně známých i sporadicky vystavovaných autorů. „Jsem velice rád, že v průběhu přípravy výstavy se nám podařilo objevit celou řadu zajímavých děl ze soukromých sbírek v Česku i zahraničí,“ podotkl Urban.
Komornější verze výstavy Tajemné dálky pod názvem Vládcové snů byla od května do září v Mezinárodním centru kultury v polském Krakově. Olomoucká výstava potrvá do 22. února 2015. Ředitel muzea Michal Soukup ji označil za vrchol letošního programu.