To nejcennější z českých hradů a zámků najdete na jednom místě

Praha – Na procházku tisíci lety českých zemí zvou autoři výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované, která v Jízdárně Pražského hradu představuje významné památky z českých státních hradů a zámků. Na jednom místě lze vidět na šest set exponátů z celé země. Patří k nim i relikviář sv. Maura, Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky, křišťálové žezlo Albrechta z Valdštejna, Máchův deník či Plečnikovo křeslo.

Video Události v kultuře: Výstava Hrady a zámky
video

Události v kultuře: Výstava Hrady a zámky

„Šlo nám především o celek, protože hrady a zámky jednotlivě jsou lidé zvyklí navštěvovat během svých prázdnin a cest, ale náš záměr byl pokusit se shromáždit na jednom místě a v jednom čase to nejcennější a nejzajímavější z českých, moravských a slezských hradů a zámků,“ říká kurátor a autor výstavy Petr Pavelec.

Vstupní část expozice uvádí návštěvníka do doby zachované v mytologii a archeologických nálezech. Její perlou je Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky ze 13. století, nejstarší zachovaný text, v němž je zmíněn praotec Čech. Středověk ilustrují obrazy Mistra Theodorika anebo bečovský relikviář sv. Maura.

Máchův deník, Schwarzenbergův Benz

Symbolem renesance může být kovaná pestrobarevná mříž zdobící studnu zámku v Jindřichově Hradci. Barokní a klasicistní životní styl, kdy majitelé sídel shromažďovali umělecká díla a kuriozity z celého tehdy známého světa, dokládají umělecká díla ze zámků Kratochvíle, Bučovice, Český Krumlov nebo Lednice.

V devatenáctém století se zámky staly vyhledávanými cíli romantiků, jak ilustruje deník a skicáře básníka Karla Hynka Máchy. Moderní život ve starých kulisách reprezentuje automobil Benz Victoria knížete Karla V. Schwarzenberga a překotné změny dvacátého století třeba závěť prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Výstava milovníkům památek pomůže překonat čas, v němž pro ně bývá většina hradů a zámků nepřístupná. V zimě zaměstnanci památkových objektů provádějí jejich rozsáhlejší údržbu, kterou přes léto znemožňuje návštěvnický provoz. Mnoho týdnů zabere také důkladný úklid. Pořadatelem výstavy je se Správou Pražského hradu Národní památkový ústav (NPÚ), který stovku státních hradů a zámků spravuje.

Výstava, která potrvá do 15. března 2015, je součástí projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů, který se v příštím roce bude konat už popáté. Letos se věnoval rodu pánů z Kunštátu. Heslem roku 2015 je Velká hradozámecká inventura.