Brněnská Líšeň bude mít vlastní farnost. Na sídlišti postaví nový kostel

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle kvůli plánované stavbě kostela na sídlišti zřídil novou římskokatolickou farnost Nová Líšeň. Vyčlenil ji k 1. lednu 2021 z dosavadní farnosti u kostela svatého Jiljí v historické části Líšně. Nový chrám bude zasvěcen Duchu Svatému. 

Vizualizace kostela v brněnské Líšni

Zdroj: Atelier SOUKUP OPL ŠVEHLA

Duchovním správcem farnosti biskup ustanovil Petra Šikulu. „Před novou farností nyní stojí nemalý úkol: ve spolupráci s Nadací pro radost a architekty finalizovat projekt, připravit podklady pro stavební řízení a zároveň zajistit finanční prostředky k realizaci stavby,“ uvedl Šikula.

Předpokládané náklady se pohybují kolem 120 milionů korun, přičemž 70 milionů je potřeba ještě získat. Základní kámen budoucího kostela požehnal v roce 2009 při své návštěvě Brna papež Benedikt XVI.

Nový kostel vyroste v brněnské Líšni
Zdroj: Atelier SOUKUP OPL ŠVEHLA

Letos se uskutečnila architektonická soutěž na návrh kostela s komunitním centrem. Porota vybrala návrh z ateliéru architektů Jana Soukupa a Jana Trčky z Plzně. Kostel bude mít trojúhelníkovou loď, hlavním motivem výzdoby se stanou skleněné plamínky nad presbytářem.

S kostelem pro sídliště s přibližně 20 tisíci obyvateli počítá katolická církev dlouhodobě. Parcelu při Horníkově ulici získala před lety od rodiny Belcredi. V sousedství vyrostlo salesiánské středisko, kam chodí do kroužků stovky dětí, mše se konají v tělocvičně pod horolezeckou stěnou.

V Brně a blízkém okolí vznikly po roce 1989 i další církevní stavby. Kostel v Žabovřeskách posvětil biskup v roce 1995. O dva roky později vznikl klášter sester klarisek v Brně-Soběšicích, v roce 2002 zahájilo činnost Duchovní centrum sv. Františka z Pauly ve Vranově u Brna. Zatím posledním chrámem, vysoce ceněným v mezinárodní architektonické komunitě, je kostel blahoslavené Restituty v Brně-Lesné.