Brněnská Líšeň bude mít vlastní farnost. Na sídlišti postaví nový kostel

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle kvůli plánované stavbě kostela na sídlišti zřídil novou římskokatolickou farnost Nová Líšeň. Vyčlenil ji k 1. lednu 2021 z dosavadní farnosti u kostela svatého Jiljí v historické části Líšně. Nový chrám bude zasvěcen Duchu Svatému.

Duchovním správcem farnosti biskup ustanovil Petra Šikulu. „Před novou farností nyní stojí nemalý úkol: ve spolupráci s Nadací pro radost a architekty finalizovat projekt, připravit podklady pro stavební řízení a zároveň zajistit finanční prostředky k realizaci stavby,“ uvedl Šikula.

Předpokládané náklady se pohybují kolem 120 milionů korun, přičemž 70 milionů je potřeba ještě získat. Základní kámen budoucího kostela požehnal v roce 2009 při své návštěvě Brna papež Benedikt XVI.

Nový kostel vyroste v brněnské Líšni
Zdroj: Atelier SOUKUP OPL ŠVEHLA

Letos se uskutečnila architektonická soutěž na návrh kostela s komunitním centrem. Porota vybrala návrh z ateliéru architektů Jana Soukupa a Jana Trčky z Plzně. Kostel bude mít trojúhelníkovou loď, hlavním motivem výzdoby se stanou skleněné plamínky nad presbytářem.

S kostelem pro sídliště s přibližně 20 tisíci obyvateli počítá katolická církev dlouhodobě. Parcelu při Horníkově ulici získala před lety od rodiny Belcredi. V sousedství vyrostlo salesiánské středisko, kam chodí do kroužků stovky dětí, mše se konají v tělocvičně pod horolezeckou stěnou.

V Brně a blízkém okolí vznikly po roce 1989 i další církevní stavby. Kostel v Žabovřeskách posvětil biskup v roce 1995. O dva roky později vznikl klášter sester klarisek v Brně-Soběšicích, v roce 2002 zahájilo činnost Duchovní centrum sv. Františka z Pauly ve Vranově u Brna. Zatím posledním chrámem, vysoce ceněným v mezinárodní architektonické komunitě, je kostel blahoslavené Restituty v Brně-Lesné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 9 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánovčera v 14:28

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
26. 4. 2025

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Česko nebude mít zástupce při volbě papeže. Tuzemské kořeny má ale kardinál Czerny

Konkláve kardinálů zvolí po úmrtí papeže Františka novou hlavu katolické církve. Nebude mezi nimi ale žádný zástupce Česka. Možnost volit i být zvolen bude mít však Michael Czerny, kanadský kardinál narozený v Brně. V církvi se věnuje péči o uprchlíky, charitativním projektům nebo třeba životnímu prostředí. Česká televize o jeho působení připravuje dokument.
22. 4. 2025
Načítání...