Omezit kácení kolem elektrického vedení se snaží distributor s vědci. Pod dráty sázejí nízký porost

Vědci z Mendelovy univerzity s distribuční firmou EG.D chtějí omezit kácení dřevin u elektrického vedení. Zahájili řízené sázení rostlin v ochranném pásmu vedení vysokého i velmi vysokého napětí, pro které vědci připravili tři druhy směsí. Cílem je zvýšit druhovou rozmanitost a také ušetřit náklady.

Dosud museli energetici vjet do ochranných pásem pod elektrickým vedením asi jednou za dva roky a pomocí strojů vše vykácet. Údržba zeleně firmu vyjde ročně na sto milionů korun. Spolu s vědci chtějí v budoucnu častým zásahům do porostů zabránit. Zasazené keře porostou maximálně do výšky tří metrů a nebude tak potřeba kácet ani sekat.

„Při zajišťování ochranného pásma zůstávají často vykácené lesní průseky. Naším cílem je, abychom tato místa dokázali řízenou výsadbou znovu osadit náhradní zelení,“ uvedla projektová manažerka EG.D Denisa Litvanová.

Běžně se musí do porostu pod vedením zasahovat jednou za dva až tři roky, nově bude moci firma nechat rostliny růst i desítky let. Zároveň zabrání tomu, aby se šířily invazivní druhy, jako je akát, který se do průseků dostává.

Nízké porosty nabídnou ochranu hmyzu a ptákům

Podle vědců stoupne druhová rozmanitost. Navrhli druhově bohaté trávníky. „Monitorovali jsme podmínky, dělali rozbory půdy, botanické vzorky, zastoupení hmyzu. Na základě toho jsme navrhli tři směsky: jednu druhově chudší, která je postavená na kostřavě rákosovité, potom střed a pak hodně druhově bohatou, kde je zastoupeno 40 druhů,“ popsal Pavel Knot z Ústavu výživy zvířat a pícninářství Mendelovy univerzity v Brně.

Okolo stožárů je nutné udržovat ochranné pásmo
Zdroj: Roman Krompolc/ČTK

Odborníci tedy vybrali druhy, které nerostou do výšky. Ve středu tak u Prachatic v kilometr dlouhém pásu u Obory sázeli šípek, pámelník bílý, kalinu či svídu krvavou. V prostoru ale vyrostou i luční trávy a vzniknou nová útočiště pro hmyz a hnízdění ptáků. Prostor pak stačí udržovat jednou až dvakrát ročně mulčováním, dodal Knot. Jde o pilotní program. Podobně chce firma osázet další dvě místa v Česku.

U vedení vysokého napětí musí být ochranné pásmo sedm metrů od krajního vodiče na obě strany. Rostliny vyšší tří metrů tak ditribuční firma ořezává nebo kácí. „Snažíme se mít ochranná pásma opravdu vyřezaná, protože tím předcházíme výpadkům elektrické energie. Každý rok se potýkáme s nějakou kalamitou, a pokud bychom ochranná pásma neudržovali, byla by to tragédie,“ dodal vedoucí řízení provozu EG.D Petr Nováček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihočeský kraj

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
před 22 hhodinami

Rekonstrukce viaduktu výrazně prodlužuje cestu z Vimperka do Německa

Kvůli rekonstrukci železničního viaduktu u Kubovy Huti je cesta na hraniční přechod Strážný uzavřená. Pro řidiče, kteří musejí dělat dlouhé objížďky, to znamená komplikace a výrazné zdržení. Problémy mají řidiči kamionů, kteří míří do Německa, ale i školáci nebo popeláři.
31. 3. 2025

Jindřichohradecké místní dráhy jdou do konkurzu

Českobudějovický soud vyhlásil potřetí konkurz na zadlužený podnik Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), který je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů korun. Důvodem je podle soudu to, že věřitel Jan Kysela stáhl reorganizační plán. Většina věřitelů na schůzi 7. února byla totiž proti reorganizaci.
28. 3. 2025

O absolventy sklářského oboru je zájem. Práci s materiálem se učí studenti v Třeboni

Na střední odborné škole v Třeboni roste zájem o sklářský obor. Studenti se tady učí všeobecné práci se sklem. Pokud ale chtějí získat praxi přímo ve sklárnách, míří často na sever Čech. Vyhlášená sklárna v Chlumu u Třeboně totiž svůj provoz už dávno ukončila. O absolventy sklářského oboru je ale v Česku i v zahraničí zájem.
27. 3. 2025

„Nikdo nechce čichat výkaly.“ Lidé se brání proti vzniku obřích jímek na kejdu

Ve Vnorovicích na Jindřichohradecku se rozhořel spor o vybudování dvou velkoobjemových jímek na uskladnění kejdy hospodářských zvířat. Místní mají strach, že stavba negativně ovlivní okolí i komfort jejich bydlení. Podle investora jsou ale obavy zbytečné.
27. 3. 2025

Z MHD mizí papírové jízdenky

Papírové jízdenky pomalu mizí z hromadné dopravy v českých městech. Lidé na řadě míst už víc využívají ty virtuální, zakoupené platební kartou nebo digitálně přes mobilní telefon. Jednodušší je to nejen pro cestující, ale i pro samotné dopravní podniky. Trendu jdou proto naproti.
26. 3. 2025

Zajištění či demolice poškozených domů stojí obce miliony

V Hůrách u Českých Budějovic ležících nedaleko města Rudolfov se zřítila část domu do silnice. Hrozí navíc i další problémy. Majitel totiž se stavebním úřadem nekomunikuje. Podobné potíže řešila nebo se s nimi stále potýká zhruba polovina měst a obcí v Česku. Radnice tak přicházejí o statisíce až miliony korun za zajištění či demolice, které platí samy.
23. 3. 2025

O problémech kolem stomatologické péče diskutovali hosté pořadu Zkraje

Statisíce Čechů nemají zubaře, stálého nemá pětina lidí. Podle stomatologické komory je ale dentistů dostatek. V čem je tedy problém? Jak ho vyřešit? A proč má drtivou většinu zubních kazů jen pět procent nejchudších obyvatel? Na tyto i další otázky hledali odpovědi hosté pořadu Zkraje, kterými byli starosta Písku Michal Čapek (ANO), člen předsednictva České stomatologické komory Libor Zdařil, komentátor serveru Seznam Zprávy Martin Čaban, místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), poslanec Jan Síla (SPD) a Adam Ander z odboru dohledu nad zdravotním pojištěním ministerstva zdravotnictví.
22. 3. 2025
Načítání...