Na střední odborné škole v Třeboni roste zájem o sklářský obor. Studenti se tady učí všeobecné práci se sklem. Pokud ale chtějí získat praxi přímo ve sklárnách, míří často na sever Čech. Vyhlášená sklárna v Chlumu u Třeboně totiž svůj provoz už dávno ukončila. O absolventy sklářského oboru je ale v Česku i v zahraničí zájem.
O absolventy sklářského oboru je zájem. Práci s materiálem se učí studenti v Třeboni
Andrea Němcová z Hluboké u Borovan je v posledním ročníku a v dílně se chystá na praktickou maturitní zkoušku. Specializuje se na broušení skla. „Je to zajímavé, protože si vyzkouším různé věci. Že to není jenom o broušení, ale pracujeme i s různými materiály a koncepty a je to hodně kreativní,“ popisuje.
Druhou specializací třeboňské školy je malování skla. Jde o jemnou a přesnou práci s barvou i různými druhy štětců. Tento rok může třeboňská škola přijmout pouze dvanáct uchazečů. K talentovým zkouškám se jich přihlásilo 26. „My si ověříme, jestli vnímají perspektivu, proporce a podobné věci, ale nejdůležitější pro nás jsou píle a trpělivost,“ říká učitel Petr Jánský.
Uplatnění absolventi mnohdy hledají na severu Čech
Učitelé sklářských technik v Třeboni navazují na bohatou řemeslnou tradici nedaleké sklárny v Chlumu u Třeboně.
V současnosti ale slavné sklárny zejí prázdnotou. Pece v nich vyhasly před více než dvaceti lety. „V Chlumu se brousily a malovaly opravdu velmi náročné brusy, velmi složité malby a my tuto řemeslnou znalost a ten řemeslný um chceme udržet a pokračovat v něm,“ zdůrazňuje Jánský.
O absolventy sklářského oboru je obrovský zájem v Česku i v zahraničí. Uplatnění nacházejí například ve sklárnách na severu Čech, kde už vypomáhala také letošní maturantka Andrea Němcová.