Meziroční růst cen výrobců v únoru zpomalil

Ceny výrobců v Česku v únoru pokračovaly v meziročním růstu. Jeho tempo ale bylo mírnější než v lednu. Nejvýrazněji, o 22,2 procenta, stouply ceny zemědělských výrobců. O šestnáct procent vyšší byly ceny průmyslových výrobců, ceny stavebních prací v únoru stouply meziročně o více než desetinu a tržní služby pro podniky zdražily o 5,6 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

„Meziroční růst cen všech výrobců v únoru zpomalil,“ potvrdil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. V lednu stouply ceny zemědělských výrobců meziročně o 25,5 procenta, v průmyslu o devatenáct procent a ceny stavebních prací o 11,4 procenta. Služby pro podniky v lednu meziročně rostly o 6,3 procenta.

Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka výrobní inflace zpomaluje díky vyšší srovnávací základně, protože ceny zatím plošně neklesají. „Tempo zdražování ve výrobě alespoň zpomaluje. K výraznějšímu upuštění inflační páry by časem měla přispět silnější koruna zlevňující dovážené suroviny a komponenty, stejně jako výrazně levnější námořní doprava. Pozitivní vývoj zaznamenávají i ceny surovin včetně ropy,“ sdělil.

Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců v únoru klesly o 0,7 procenta. Cena mléka se oproti lednu snížila o necelé procento, olejniny zlevnily o 3,3 procenta a obiloviny o 4,2 procenta.

Meziročně se naopak ceny v zemědělství zvedly o více než pětinu. Zdražovalo se v rostlinné i zemědělské výrobě. Vejce zdražila oproti loňskému únoru o 85,6 procenta, prasata téměř o 55 procent a drůbež o více než třetinu. Cena zeleniny byla vyšší o 44,6 procenta a brambory zdražily o 42,7 procenta. Klesly naopak ceny ovoce, a to o 8,5 procenta, a olejnin.

Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně snížily o tři desetiny procenta. Oproti lednu klesly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu. Významně se snížily také ceny koksu a rafinovaných ropných produktů.

Zvýšily se i ceny za poštovní služby

Meziročně ceny v průmyslu o šestnáct procent stouply. „Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny energií o 25,7 procenta a zboží krátkodobé spotřeby o 21,2 procenta,“ uvedl ČSÚ. Ceny průmyslových výrobců bez energií se v únoru meziročně zvýšily o 12,4 procenta.

Ceny stavebních prací se podle odhadů statistiků meziměsíčně zvýšily o 0,6 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví stouply o necelé procento.

V porovnání s loňským únorem se ceny stavebních prací zvýšily o 10,4 procenta. Materiály a výrobky pro stavebníky zdražily o 13,8 procenta.

Ceny tržních služeb pro podniky meziměsíčně vzrostly o více než procento v důsledku zvýšení cen za reklamní služby a průzkum trhu o 11,7 procenta. Zvýšily se ale i ceny za poštovní a kurýrní služby nebo za služby v oblasti zaměstnání. Meziročně stouply ceny tržních služeb pro firmy o 5,6 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) si je jistý, že by se občané vyjádřilo pro zůstání. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 1 mminutou

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 1 hhodinou

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 16 hhodinami

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
včera v 06:00

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
2. 7. 2025

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025

Vláda schválila navýšení příplatku pro Vězeňskou službu i celníky

Navýšení stabilizačního příplatku pro Vězeňskou službu (VS) o tři tisíce korun ve středu schválila vláda. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům po zasedání vlády řekl, že rozhodnutí se týká také celní správy a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vláda také oznámila, že zařadila na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Olega Osipova, dlouholetého spolupracovníka bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medvěděva.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025

Evropská komise navrhla klimatický cíl pro rok 2040

Evropská komise ve středu navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o devadesát procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Návrh ovšem vůbec poprvé počítá s tím, že země EU budou moci využívat takzvané uhlíkové kredity z rozvojových států k dosažení cíle v oblasti emisí.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025
Načítání...