V informačním systému evropských podpor jsou neúplné údaje, stát ho nedokáže využít naplno, tvrdí NKÚ

Jen omezeně dokázalo ministerstvo práce a sociálních věcí využít kontrolní nástroje informačního systému Evropského sociálního fondu, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Podle jeho pracovníků jsou navíc některé údaje v systému nepřesné či neúplné. K samotnému vzniku informačního systému však NKÚ nemá výhrady. Ministerstvo odmítlo, že by systém využívalo omezeně.

Informační systém ESF 2014+ slouží ke sledování údajů o lidech, kteří získali pomoc z Evropského sociálního fondu. Jsou v něm osobní údaje – věk, pohlaví, vzdělání, postavení na trhu práce – i typ a rozsah podpory, kterou konkrétní člověk získal.

Nejvyšší kontrolní úřad však tvrdí, že ministerstvo práce a sociálních věcí nevyužívá systém naplno. Jedním z jeho důležitých účelů by měla být kontrola, čehož stát využívá jen částečně. „Ministerstvo práce a sociálních věcí nenastavilo a neprovádělo analýzu správnosti dat v informačním systému Evropského sociálního fondu jako prevenci výskytu chybných údajů, a nevyužívá tak plně možnosti systému ke kontrole správnosti v něm uložených dat,“ uvedli kontroloři v závěrečné zprávě.

Další výhrady měli k tomu, že úředníci nezadali do systému veškeré údaje, které zadat mohli. Zhruba u každého třetího člověka v informačním systému chyběl údaj, jestli působí ve veřejném, či soukromém sektoru. „Dále u téměř poloviny z více než 827 tisíc záznamů chyběla informace, zda jde o zaměstnance, nebo OSVČ,“ poukázal NKÚ. Do systému bylo navíc možné zadávat údaje, které se vylučují, což zvyšovalo riziko vzniku chyb.

Ministerstvo práce a sociálních věcí odmítlo, že by nevyužívalo systém naplno. „Pro potřeby kontrol na místě je systém využíván standardně. Administrativní kontrola kvality dat zadávaných do IS ESF 2014+ je pak nastavena pouze jako namátková proto, aby nedocházelo ke zvyšování administrativní zátěže na straně řídicího orgánu,“ reagovalo ministerstvo na výsledky kontroly NKÚ.

Informace týkající se zaměstnání lidí ve veřejném či soukromém sektoru označilo jen za doplňkový údaj. Data, která jsou povinná a nezbytná pro sledování výkonu operačního programu, jsou evidována správně, je ministerstvo přesvědčeno. Že by chyběly údaje, zda jsou lidé v databázi zaměstnanci, nebo OSVČ, úřad popřel.

Z finančního hlediska měli kontroloři hlavně výhradu k tomu, že ministerstvo zaplatilo dodavateli zhruba 600 tisíc korun za tvorbu nových nebo úpravu již existujících výstupních sestav – tedy skupin osob sdružených podle určitých kritérií – i když byla součástí systému aplikace umožňující je snadno a rychle vytvořit. K samotnému vzniku informačního systému NKÚ výhrady neměl.

Za vývoj, provoz a správu informačního systému zaplatil resort práce a sociálních věcí v letech 2015 až 2021 více než 67 milionů korun. Během kontroly se konalo zadávací řízení na nového provozovatele systému. „Kontroloři ověřili, že se ministerstvu práce a sociálních věcí v zadávací dokumentaci podařilo vyhnout riziku vendor lock-in, tedy situaci, že by se resort stal závislým na konkrétním dodavateli,“ uvedli kontroloři.

NKÚ se zabýval fungováním a náklady za informační systém Evropského sociálního fondu v letech 2015 až 2021. Tehdy mělo ministerstvo práce a sociálních věcí v čele zástupkyně a zástupce ČSSD – Michaelu Marksovou, Petra Krčála a Janu Maláčovou. K loňskému září evidoval úřad téměř 778 tisíc osob v 18 268 projektech, podpořených ze tří evropských operačních programů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 38 mminutami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025
Načítání...