Zájem o chytré hodinky pro děti roste. Rodiče přes ně hlídají jejich pohyb i šikanu

Největší tuzemské obchody s elektronikou hlásí v meziročním srovnání zvyšující se zájem o chytré hodinky pro děti. U některých se prodeje zvedly až o dvě stě procent. S končícím školním rokem pak prodejci očekávají další nárůst. Rodiče hodinky nekupují svým dětem jen pro radost, ale také kvůli sledování jejich pohybu. Někteří s nimi chtějí i nahrávat případnou šikanu ve školách. Tam používání chytrých hodinek zatím podle ředitelů problémy nezpůsobuje a ani ministerstvo školství pode informací ČT jejich omezení neplánuje.

„Nárůst se týká nejenom základních, ale i pokročilejších modelů,“ uvádí mluvčí společnosti Datart Olga Dolínková. Podobný trend hlásí i Pavla Hobíková z Mall Group: „Zájem o dětské chytré hodinky postupně roste, je to především širší nabídkou a příznivou cenou.“

„V loňské hlavní sezoně jsme zaznamenali meziroční nárůst prodeje dětských hodinek o více než dvě stě procent. V současné době jsou prodeje srovnatelné s loňským rokem, ale nárůst očekáváme znovu s koncem školního roku, kdy jsou často hodinky odměnou za vysvědčení,“ potvrzuje stoupající zájem mluvčí Alza.cz Daniela Chovancová.

Hodinky hlídají pohyb i šikanu

Dětské chytré hodinky využívají rodiče i pro hlídání bezpečnosti svých potomků. Lze v nich například nastavit zóny, ve kterých se děti mohou pohybovat, a pokud je opustí, rodič dostane upozornění. Mimo to některé typy hodinek umí díky mikrofonu nebo kameře na dálku dítě poslouchat, a případně pořídit záznam dění.

„Chtěli bychom, aby hodinky měly možnost volání, GPS lokace, ale také odposlechu na dálku z důvodu podezření na šikanu ze strany učitele. S jakými hodinkami máte dobré zkušenosti?“ ptá se maminka ostatních rodičů na sociální síti ve skupině Montessori nápady, rady a zkušenosti. Na svůj příspěvek dostává řadu odpovědí. Není podle nich první, kterou možnost pořízení záznamu přes chytré hodinky napadla.

Pořizování záznamů ve školách budí dlouhodobě otázky, v některých případech je ale možné. „Co se týče případného nahrávání, tak to je samozřejmě vždy zásah do osobnostních práv daného člověka. Pokud by však nahrání učitele nebo jiného žáka proběhlo za účelem pořízení konkrétního důkazu o šikaně, je takový postup z právního hlediska přípustný,“ vysvětluje advokát se specializací na školské právo Filip Rigel.

Bezpečnost, nebo kontrola?

Chytré hodinky ale své konkrétní místo ve výuce zatím nenachází. „Vzhledem k jejich funkcím je užitná hodnota hodinek oproti chytrému telefonu značně omezená. Jsou samozřejmě dobré pro monitorování, zda jsou děti v pořádku. Vidím tam ale možné výchovné riziko v situacích, kdy rodiče nedokážou najít správnou míru nutné kontroly dítěte, a chvíle, když už je z jejich strany té kontroly moc,“ podotýká odborník na vzdělávání ze společnosti EDUin Bohumil Kartous.

Kromě ojedinělých případů chytré hodinky u dětí ve školách podle oslovených ředitelů zatím problémy nezpůsobují. „Dosud jsme s chytrými hodinkami řešili pouze jeden drobný problém a školní řád, který používání chytrých telefonů ve škole zakazuje, kvůli tomu upravovat nebudeme,“ říká ředitel základní školy v Ostrově Martin Fous.

Naopak ředitelka pražské Základní školy Angel na Praze 12 Iva Cichoňová si využívání moderní techniky v hodinách chválí: „Chytré telefony a školní tablety mohou žáci při výuce používat, pokud je k tomu vyzveme, takže ani s chytrými hodinkami u nás žádný problém není.“

Ministerstvo školství zatím žádnou plošnou úpravu používání chytrých hodinek ve školách neplánuje. „Daná věc je zcela v kompetenci jednotlivých škol,“ sdělila na dotaž ČT mluvčí ministerstva Aneta Lednová. „Díky nedávné změně zákona školy dnes mohou regulovat používání mobilních telefonů i chytrých hodinek samy školním řádem, což dříve nebylo možné,“ dodává Rigel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 10 hhodinami

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025
Načítání...