Autobazary zažívají rekordní poptávku po vozech. Nabídka však vázne

6 minut
Autobazary zažívají rekordní poptávku po vozech
Zdroj: ČT24

Autobazary zažívají po konci koronavirových restrikcí a opětovném otevření rekordně vysokou poptávku. Nabídka je ale výrazně nižší. I proto zánovní vozy zdražují. U některých modelů stoupla cena od ledna až o osm procent.

Pořídit do rodiny druhý vůz se rozhodla například Božena Holinová, která jezdí autem téměř denně. A zvažovala jeho koupi on-line. „Nabízí 14 dnů na vrácení auta, pak půlroční garanci vozidla a další rok skrytá závada, tak to je fajn,“ konstatuje.

Právě takovou formu si v dobách lockdownu lidé oblíbili. Po otevření služeb se ale zákazníci naplno vrátili do autobazarů a ty teď hlásí rekordní poptávku. Ta ale často převyšuje nabídku. Důvodem jsou podle obchodního ředitele skupiny Auto Palace Ondřeje Tomšů i dlouhé dodací lhůty nových vozů a jejich postupné zdražování.

„Ať už z důvodů chybějících čipů, plastů nebo jiných materiálů. A zároveň tím pádem nedostatku ojetých vozů, kterých se tolik za poslední měsíce nevygenerovalo a tudíž došlo k tomu, že jich je nedostatek,“ vysvětluje.

A postupně tak rostou i ceny u ojetin – oproti loňsku v průměru až o patnáct procent. Podle dat skupiny AAA Auto například jen od ledna stoupla cena Škody Rapid o devět procent, u Volkswagenu Passat o víc než osm procent a u modelu Golf o téměř sedm procent.

Ceny ojetin
Zdroj: ČT24

„Jsou tam dva hlavní faktory. Jeden je zdražování cen u nových aut. A ten druhý je skutečně nárůst poptávky, neboli nárůst množství zákazníků, kteří si aktuálně chtějí koupit ojetý vůz, a to v důsledku toho, že aut je na trhu nedostatek znamená, že ceny jsou hnány nahoru,“ dodává provozní ředitel AAA Auto Petr Vaněček.

Podle zástupců autobazarů se dá čekat, že zdražování bude pokračovat – i kvůli přetrvávajícím problémům s nedostatkem komponentů, který řeší výrobci nových aut.

  • Zájem se oproti loňsku zvedl i u nových vozů. V letošním prvním pololetí jich lidé a firmy koupili skoro 113 tisíc, bezmála o devatenáct procent víc než před rokem. 
  • Zhruba každý třetí prodaný vůz je Škoda. Odbyt této automobilky v Česku do konce června dosáhl bezmála čtyřiceti tisíc aut. Následují Volkswagen a Hyundai s víc než deseti tisíci vozy.  
  • Největší podíl, 42 procent ze všech koupených aut, mají vozy SUV. Dál také pokračuje dominance benzinových motorů oproti těm dieslovým. 
  • Jde o trendy, které se projevují i v zájmu o ojeté vozy. Těch autobazary prodaly v prvním pololetí 83 500. O pětinu víc než před rokem.

S ojetými vozy jsou spojená i rizika

S koupí ojetého vozu se může pojit i riziko. Podle firmy Cebia se většinou například zákazník nedozví o tom, že auto v minulosti bouralo. Každý třetí vůz má stočený tachometr a pozná to často jen odborník. Stát nabízí ověření stavu ujetých kilometrů, další služby jsou však placené.

Česká televize se proto rozhodla otestovat „poctivost“ jednoho z autobazaru.  Vyhledala si v inzerátu nabídku na Toyotu Verso combi, sedm let starý vůz, 140 tisíc kilometrů najeto a přestavěný na plyn za cenu 275 tisíc korun. Na první pohled dobře vypadající. Jenže, podle systému auto tracer má za sebou vážnou nehodu. Čelní náraz zničil přední část. V inzerátu o tom není ani zmínka.

Jak vypadala nehoda u vozu Toyota Verso combi
Zdroj: ČT24

Konkrétní vůz je v autobazaru v Karlových Varech a Česká televize natáčela nejdříve skrytou kamerou. Jeden z prodejců ale hned na začátku upozorňuje, že vůz je v komisním prodeji, a tedy nepatří autobazaru.

„Říkám předem, auto bylo bourané“  sdělil pracovník s tím, že přesně sice neví jak, ale stalo se to podle něho zepředu. To, že se to v inzerátu neuvádí, zdůvodnil tím, že si tuto skutečnost zjistil autobazar sám. Vzápětí pak přišel i majitel autobazaru a sám předložil výpis a fotografie ze systému auto tracer. I podle něho šlo o vážnou nehodu. „To bych řekl, že mělo být celá totálka, a ne jen ekonomická,“ dodal.

Podle automobilového technického specialisty frimy Beecam Jana Karnolta jde o nebezpečný vůz, protože nemohl být odborně opraven. „V dnešní době už nejsou ani opravárenské postupy, právě z toho důvodu, že se už nepočítá s opravou. A jakmile není opravárenský postup, tak není šance poskládat to tak, aby to správně fungovalo,“ vysvětlil.

Podle majitele autobazaru Daniela Korčáka vůz ale prodat lze, jen se nesmí zatajit skutečnost, že bouralo. „Když uděláte Cebii, nějakou prověrku, tak vlastně lidem auto prodáte s tím, že tam byla nějaká havárie,“ vysvětlil.

Inzeráty informaci o tom, že vůz boural, většinou neobsahují

Ze zjištění společnosti Cebia plyne, že 98 procent všech inzerátů neobsahuje informaci o tom, že vozidlo bylo v minulosti havarované nebo poškozené. Podle Korčáka informace o tom, zda vůz boural, je k dispozici tak u padesáti až šedesáti procent aut.

„Zákazník je dnes v situaci takové, že jestliže mu bazarista nabídne slevu, tak je ochoten akceptovat stočený tachometr, je ochoten akceptovat i to poškození vozidla,“ konstatuje ředitel společnosti Cebia Martin Pajer.

Po těžké havárii můžou policisté zadržet malý technický průkaz, po opravě musí auto na technickou kontrolu. Kdo a jak rekonstrukci provedl, se ale zjišťuje obtížně. „Vidíme fotky jak to vypadalo před a po opravě, přeci musí přijít někdo a musí říct ano je to v pořádku. Když budu mít prasklý výfuk, tak mě vyhodí z technické, a tady se nic neděje,“ pozastavuje se automobilový technický specialista Karnolt.

Sdružení dovozců aut se už rok a půl snaží po vzoru Slovenska o uzákonění takzvané certifikované opravy. Ty nejnáročnější by dělaly jen registrované servisy, kontrolované výrobci i STK.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 6 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
před 18 hhodinami

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
před 23 hhodinami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...