Pandemie přibrzdí prudké zdražování bytů v Praze, levnější pronájmy jsou ale jen dočasné

Ceny nových bytů v Praze se za posledních několik let více než zdvojnásobily. Ještě před pěti roky stál metr čtvereční zhruba 60 tisíc korun, loni to bylo 121 tisíc. Koronavirová krize podle developerů prudké zdražování zastaví. V hlavním městě proto čekají jen mírný růst cen, v některých okrajových lokalitách dokonce pokles.

Video Události
video

Události: Ceny bytů v Česku

V činžovním domě v Praze na Vinohradech je na prodej byt, který ještě donedávna sloužil ke krátkodobým pronájmům. „Jedná se o byt je 3+kk, 70 metrů čtverečních, je po rekonstrukci. Využíval se pro AirBnB, nebo pro Booking.com,“ popisuje makléř Radim Hašek z Realitní kanceláře Hašek and Partners. Byt je v nabídce realitky už přes půl roku, majitel šel proto s cenou dolů.

Pokles cen nájmů je jen dočasný

Investoři, kteří původně kupovali byty kvůli AirBnB, nyní vyčkávají. Ještě před koronavirovou krizí byl podle realitních makléřů poměr kupců bytů na krátkodobé pronájmy a na bydlení čtyři ku jedné.

Volné byty se tak dostaly do nabídek dlouhodobých pronájmů. „To, že se uvolnily byty určené k AirBnB, vedlo k poklesu nájemného, ale jen v některých oblastech. Hlavně v centru a širším centru. Ale je to jen dočasné, protože výnosnost bytu pronajímaného na AirBnB je minimálně dvojnásobná ve srovnání s dlouhodobým pronájmem,“ upozorňuje Pavel Kliment z poradenské společnosti KPMG.

Průměrný zisk z pronájmů v Praze, stejně jako v ostatních městech, v posledních pěti letech klesá. Naopak kupní ceny za metr čtvereční rostly. „V regionech se průměrná cena pohybuje kolem 65 tisíc, v Praze je to 112 tisíc,“ upřesňuje Kliment.

Za posledních několik let se průměrná cena bytů v hlavním městě zvedla na víc než dvojnásobek. Zvedá se tak i průměrná výše hypoték, která nyní činí více než tři miliony korun. Výši hypotéky ale ovlivňují i nízké úrokové sazby. Lidé si mohou půjčit na bydlení levněji.