EU uvalila dočasná antidumpingová cla na hliníkové výrobky z Číny

Evropská unie stanovila prozatímní cla v rozmezí 19,3 procenta až 46,7 procenta na hliníkové ploché válcované výrobky z Číny. Předběžné vyšetřování totiž ukázalo, že se v unijních zemích prodávají za uměle nízkou cenu. Cla vstoupí v platnost v úterý.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Xu Congjun

Cla budou platit až do konce vyšetřování, což by mohlo být v říjnu. Pak mohou být stanovena cla na pět let, popisuje agentura Reuters. Předseda představenstva české Ocelářské unie Daniel Urban řekl, že krok ukazuje, že Čína se v podobných odvětvích chová neférově, a Evropská unie se musí bránit pomocí svých nástrojů na ochranu.

„Které bohužel nejsou tak silné, tak flexibilní a tak rychlé, jak bychom si přáli, ale díky Bohu za ně. Pokračuje tak trend, kdy například v ocelářství proti Číně Evropská komise přijala řadu antidumpingových cel a dovozy do EU z Číny významně klesly,“ konstatuje Urban.

Dosavadní vyšetřování ukázalo, že čínští výrobci zvýšili podíl na trhu EU do období vyšetřování na 11,2 procenta z 6,2 procenta v roce 2017. Ceny ale ve stejném období klesly o devět procent a výrobci v EU se v tomto období propadli do ztráty, zatímco původně byli ziskoví. Unijní orgány vyšetřovaly od poloviny roku 2019 do poloviny roku 2020.

Evropská komise zahájila šetření po stížnosti od svazu European Aluminium. Členy svazu jsou mimo jiné firmy Norsk Hydro, Rio Tinto, Alcoa a Elvahalcor.

Minulý měsíc Komise rozhodla o uvalení antidumpingových cel na čínské výrobce hliníkových výlisků v podobě tyčí, prutů či trubek v rozpětí od 21,2 procenta až 31,2 procenta. Vyšetřování dovozu produktů široce používaných v dopravě, stavebnictví a elektronice zahájila Komise loni v únoru, a to rovněž po stížnosti European Aluminium.