
Studio 6: Finanční potíže v době koronaviru
„V poslední době se skutečně zvýšil počet klientů, kteří se na nás obracejí, a jsou to především telefoničtí klienti, protože samotná osobní návštěva je nyní velice problematická. Takže lidé volají a posílají e-maily a většinou se jejich problémy koncentrují na částečné, případně i větší ztráty přijmů a z toho vyplývající potíže se splácením jejich finančních závazků,“ uvedl Šmejkal. Měsíčně mají nyní kolem sedmi set nových klientů, se stávající koronavirovou krizí souvisí podle něho zhruba polovina.
Z hlediska rozdělení není velký rozdíl mezi muži a ženami. Většinou jde ale o starší lidi, kterým klesl přivýdělek či brigády, anebo byli zvyklí na přesčasy, upřesnil.
Exekuce jako takové ale aktuálně lidi, kteří se obracejí na poradnu s žádostí o radu, tolik netrápí. Podle Šmejkala je to způsobené tím, že si nyní dlužník v exekuci může vybrat ze svého účtu – pokud tam prostředky má, větší částku než obvykle, jak schválili zákonodárci. „A také jsou zastaveny dražby exekucí a samotné provádění exekucí, takže nelze zpeněžovat tímto způsobem majetek dlužníků,“ připomněl.
Dodal také, že řešit finační problémy klasickou půjčkou nedoporučuje. „Upozorňujeme, že je to rizikové a může se stát, že se problémy ještě zvýší, protože když těžko někdo splácí teď, je otázka, zda v budoucnu bude lépe,“ zdůraznil s tím, že by se pak mohl lehce dostat do dluhové spirály. Je tak podle něho lepší se poradit s poradcem, kudy z problému ven.
Pokud se člověk do finanční tísně dostává, je podle Šmejkala nejdůležitější si představit svůj vlastní rozpočet a promítout si, jaké má konkrétní výdaje, a identifikovat ty zbytné, které lze přesunout na později nebo je oželet.
A zdůraznil, že ačkoliv je finanční smlouva náročná a dlouhá na čtení, je její součástí tabulka – a ta obsahuje přehled toho nejdůležitějšího, co v ní je a co z ní plyne. Tedy například výši úrokové sazby, RPSN (roční procentní sazbu nákladů) nebo třeba informaci o tom, kdy je splatnost. „Aby nebyla před výplatou,“ připomněl Šmejkal.
Její součástí je také ale třeba kontakt na finančního arbitra pro případ nedorozumění s poskytovatelem úvěru, je tam i celková splatnost a kolik celkově zaplatíme za úvěr. „To jsou všechno podstatné věci, které si ve smlouvě nemusíme vyhledávat, ale jsou v tabulce základních inrormací, které od věřitele dostaneme,“ doplnil.