Hypotéky byly v únoru co do objemu rekordní, průměrná úroková sazba ještě klesla

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru klesla o setinu procenta na 1,93 procenta. Jedenáctý měsíc v řadě tak podle údajů Fincentra Hypoindexu pokračoval pokles hypotéčních sazeb. Podle analytiků je to překvapivé. V únoru poskytly banky 29,9 miliardy korun na hypotékách, stal se tedy nejsilnějším měsícem v historii Hypoindexu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Objem poskytnutých hypoték vzrostl ve druhém měsíci roku oproti lednu o pět miliard korun. Banky tedy poskytly o 0,2 miliardy více než v listopadu 2016, což byl dosud rekordní měsíc. Celkem v únoru sjednaly banky 9948 hypoték, což bylo o 1568 více než v lednu a o 2856 více než před rokem.

I přesto byla průměrná úroková sazba nižší než v lednu, což analytiky překvapilo. „Na únorovém Hypoindexu je vidět, jak hypoteční trh reaguje s mírným zpožděním. Na trhu již totiž sazby začínají pomalu růst. To je dáno nejen dlouhodobě nízkou marží bank, ale i díky tomu, že počátek roku je ideální dobou pro zvyšování sazeb, aby je pak banky v rámci jarních promoakcí mohly opět mírně snížit. Dá se předpokládat, že v březnovém Hypoindexu se již tento růst projeví,“ uvedl hypoteční specialista Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Počty poskytnutých hypoték ale nerostou tak rychle jako objemy, což se odráží v průměrné výši hypotéky, která poprvé překonala hranici tří milionů korun, dodal Sýkora.

Za vysokou poptávkou je obrovský zájem o refinancování, uvedl ředitel hypoték Raiffeisenbank Milan Voldřich. To, že se průměrná sazba v únoru ještě nezměnila, je podle něj důsledek garancí, které banky drží při vyřizování žádosti zpravidla nejméně 30 dnů. „Pro příští měsíce už toto platit nebude a zdražení se nevyhneme,“ podotkl.

Úroková sazba se už ode dna odrazila a nyní nás čeká růst, souhlasil hypoteční specialista Daniel Horňák. Upozornil, že zatímco v únoru 2020 byl podíl hypoték na koupi a na výstavbu 80 procent, v minulém měsíci to bylo 61 procent. Zbytek úvěrů tvoří hlavně refinancované úvěry, které kvůli rostoucím sazbám přestanou být v kurzu. „Vedle zvýšení sazeb můžeme v příštích měsících čekat i ochlazení trhu s refinancovanými úvěry a tím i pokles počtů a objemů hypotečních úvěrů,“ dodal.

Česká národní banka sice ponechala na únorovém zasedání základní úrokové sazby beze změny, cena peněz na mezibankovním trhu ale již několik měsíců roste. Bankám se tak prodražují zdroje financování hypoték. V únoru zvýšily sazby o 0,1 procentního bodu mBank a Moneta. Na konci února oznámila zvyšování sazeb i skupina ČSOB, která s platností od 8. března zvýšila sazby hypoték až o 0,2 procentního bodu. V polovině března se ke stejnému kroku odhodlala i Air Bank.