Hypotéky by mohly zdražit, ceny nemovitostí by ale měly zůstat stejné, míní experti

Hypotéky by letos podle některých expertů mohly začít zdražovat. Momentálně se úrokové sazby drží pod dvěma procenty. Jejich výši ale ovlivní ekonomická situace v zemi i to, že na řadu klientů banky pohlížejí jako na rizikové. Ceny nemovitostí by se nicméně měnit neměly.

Video Události: Hypotéky by mohly začít zdražovat, tvrdí někteří experti
video

Události: Hypotéky by mohly začít zdražovat, tvrdí někteří experti

„Teď nám začíná rok 2021, už nám to jde zase mírně nahoru. Některé banky už v prosinci šly o pár setinek procenta zase výš. Myslím, že by se nám to mohlo zarazit třeba u úroku 2,39, nemyslím si, že to půjde dramaticky výš,“ nastínila regionální ředitelka realitní společnosti Bidli Tereza Dítě Zápotocká.

Hypotéky zlevňovaly od loňského jara. Sazby v průměru klesly pod dvě procenta. Tak nízko byly naposledy před téměř čtyřmi lety.

Jestli nevydělat na prodeji současného bydlení a pořídit nové, řeší nyní například Petr Janovský. „Úroková sazba je 1,89, takže to si myslím, že je hodně dobrá. Cena nemovitosti vzrostla docela příjemně a přemýšleli jsme, že bychom se odstěhovali o trošku dál a samozřejmě do většího,“ řekl.

Výrazně by se nyní neměly měnit ceny nemovitostí. Ty loni podle čísel za třetí čtvrtletí zdražily téměř o osm a půl procenta. To je pátý nejrychlejší růst cen v Evropské unii.

Podle majitele realitní kanceláře Luxent Emila Kasardy by například byt v centru Prahy vyšel zájemce přibližně na 40 milionů, a to při ceně 200 až 250 tisíc korun na metr. „Je otázka, jestli ještě můžeme očekávat nějaký nárůst. Myslím si, že spíš ne, spíš nějaká stagnace. A jsou určitě místa, spíš tedy typy domů, panelové byty hlavně, kde ta cena je 80 tisíc, a to není normální,“ podotkl.

Část Čechů vnímá vlastní bydlení jako investici

Zájem o vlastní bydlení je v Česku pořád velký. Část lidí teď bere nemovitosti jako investici, která není riziková. „Češi rádi bydlí ve svém, vnímáme i to, že uložit peníze dneska do nemovitostí je velmi výhodné, zároveň přichází na trh určité investiční fondy a velcí investoři,“ řekl senior manažer stavebnictví a nemovitostí ze společnosti Deloitte Petr Hána.

Do fungování trhu nemovitostí by ale mohla promluvit i stále se zvětšující opatrnost bank. Ty nyní začínají podle odborníků mnohem přísněji posuzovat některé žadatele o hypotéky. Především pak lidi, kteří pracují v rizikových odvětvích, často ve službách.