Dědic Samsungu se vrací do vězení. Za korupci dostal dva a půl roku

Na dva a půl roku se vrátí do vězení dědic jihokorejského konglomerátu Samsung Electronics I Če-jong kvůli obvinění z korupce. Rozhodl o tom v pondělí jihokorejský vrchní soud. Policie ho vzápětí zadržela.

I Če-jong
Zdroj: Reuters Autor: Jung Yeon-Je

Potomek jedné z nejbohatších jihokorejských rodin byl v roce 2017 odsouzen na pět let za úplatky v kauze bývalé jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Kruhům kolem ní údajně poskytl 43 miliard wonů (přes 844 milionů korun), aby mu pomohla získat kontrolu nad konglomerátem.

Pětiletý trest mu byl nejprve zkrácen a po odvolání pozastaven. I Če-jong strávil ve vězení jeden rok a na svobodu vyšel v roce 2018.

Rozhodnutí bude mít vliv na vedení firmy 

Rozhodnutí vrchního soudu bude mít značný dopad na vedení technologického giganta. I Če-jong bude odsunut stranou od všech zásadních rozhodnutí v rodinné firmě, která je mimo jiné významným výrobcem smartphonů a polovodičů.

Rodina přitom nyní potřebuje získat finance na zaplacení vysoké dědické daně po říjnové smrti I Če-jongova otce, a přeskupit majetek v přidružených společnostech, aby si nad nimi udržela kontrolu.

I Če-jong, který byl od hospitalizace svého otce v roce 2014 de facto hlavou společnosti, čelí i dalším obviněním. Mimo jiné údajně podváděl a manipuloval s akciemi. Žaloba pro něj původně žádala devítiletý trest.