Růst akciových trhů rozšířil klub stomiliardových boháčů, přibyl šéf LVMH Bernard Arnault

Majetek šéfa francouzské skupiny LVMH Bernarda Arnaulta v pondělí přesáhl sto miliard dolarů (2,2 bilionu korun). Díky pondělnímu růstu akciových trhů vlivem zprávy o nadějné vakcíně proti koronaviru posílily také akcie zmíněného francouzského výrobce luxusního zboží. Je to poprvé, co majetkem přesahujícím sto miliard dolarů disponuje pět jednotlivců, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na svůj žebříček miliardářů.

Šéf francouzské skupiny LVMH Bernard Arnault
Zdroj: ČTK/AP Autor: Thibault Camus

Před Arnaultem v žebříčku figurují Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg a Elon Musk, tedy šéfové společností Amazon, Microsoft, Facebook a Tesla. Jejich majetek v pondělí úhrnem vzrostl o 68 miliard dolarů.

Nejvíce ovšem na pondělním růstu získal zakladatel společnosti Inditex Amancio Ortega. Jeho majetek se zvýšil o 7,6 miliardy dolarů. Inditex je mateřskou společností značky Zara a investoři vzhledem ke zprávě o vakcíně sázejí také na návrat k prodeji v kamenných obchodech.

Navzdory koronavirové krizi byl dosud letošní rok pro nejbohatší osoby světa výjimečně dobrý. Pět set z nich, které žebříček agentury Bloomberg sleduje, úhrnem zbohatlo o 1,2 bilionu dolarů. To je nárůst o 21 procent a přispěl k němu zejména růst akciových trhů.

LVMH je největším výrobcem luxusního zboží na světě a vlastní desítky různých značek. Patří mezi ně například módní značky Fendi, Givenchy a Louis Vuitton, šampaňské Dom Pérignon, šperky a hodinky Bvlgari a Hublot či řetězec parfumerií Sephora.