Soud vyhlásil konkurz na vydavatelství Mladá fronta. Pokračuje snaha o záchranu značky

Krajský soud v Českých Budějovicích vyhlásil konkurz na vydavatelství Mladá fronta. Podle soudu tak bude možné co nejvíce uspokojit věřitele. Informaci, která vyplývá z insolvenčního rejstříku, v pondělí potvrdila insolvenční správkyně vydavatelství Petra Hýsková. V řízení se s pohledávkami přihlásilo přes 400 věřitelů, kteří žádají asi 400 milionů korun.

Budova vydavatelství Mladá fronta v Praze (archivní foto)
Zdroj: Fotobanka ČTK Autor: Josef Horázný

Soud rozhodl, že úpadek Mladé fronty vyřeší konkurzem, protože už podle něj žádný jiný způsob nepřichází v úvahu. „Toto rozhodnutí s přihlédnutím ke stadiu, v němž se insolvenční řízení nachází, považuje (soud) rovněž za souladné se zásadou rychlého a hospodárného insolvenčního řízení vedoucího k dosažení co nejvyššího uspokojení uplatněných pohledávek věřitelů,“ uvedl v odůvodnění soudce Miloš Vondráček.

Vydavatelství i insolvenční správkyně žádali soud, aby co nejdříve konkurz na majetek Mladé fronty prohlásil. „Je to vyústění dané situace. V úterý se spojím s vedením dlužníka a začneme připravovat kroky, abychom zachránili značku,“ řekla Hýsková. Již dříve uvedla, že provoz vydavatelství je ztrátový a každým dnem mu hrozí kolaps. Nemá dost příjmů ani na úhradu pohledávek za majetkovou podstatou.

Vrchní soud v Praze zrušil v září prohlášení konkurzu na Mladou frontu kvůli možné podjatosti soudce krajského soudu Zdeňka Strnada vůči Mladé frontě, případně dalším účastníkům řízení. Spis má teď přidělen soudce Miloš Vondráček. Vrchní soud v Praze odmítl jeho návrh, aby insolvenční řízení převzal Městský soud v Praze. Důvody, že vydavatelství i většina věřitelů sídlí v Praze, považuje Vrchní soud za nedostatečné.

Do vydavatelství patří mimo jiné týdeník Euro a portál Euro.cz. Divize Knihy na trh ročně uvede kolem 250 nových titulů. Mladá fronta vydává i auto-moto a hobby magazíny, zdravotnické časopisy nebo periodika pro děti. Majitelem je podnikatel František Savov, který žije v Londýně a v ČR je obviněn v kauze daňových podvodů.