Hlavní turecký výrobce autobusů bude spolupracovat se Škodovkou

Skupina PPF, vlastník plzeňské strojírenské skupiny Škoda Transportation, získala poloviční podíl v podniku Temsa, hlavním tureckém producentovi autobusů a lehkých nákladních aut. Akvizice byla podle plzeňské firmy uzavřená minulý týden. Škoda Transportation teď připravuje obchodní a produktovou strategii vzájemné spolupráce na jednotlivých trzích, řekl prezident Škody Transportation Petr Brzezina.

Pro plzeňského výrobce tramvají, trolejbusů, vlaků a vozů metra je turecký trh zajímavý. Desítky jeho tramvají tam jezdí ve dvou městech. „Je to příležitost pro další rozvoj našich moderních a ekologických produktů,“ uvedl Brzezina.

Podle webových stránek vyrábí ročně Temsa v závodě v Adaně přes deset tisíc autokarů, autobusů a lehkých nákladních vozů. Působí téměř na sedmdesáti trzích světa včetně USA, Velké Británie, Francie, Německa a Itálie. Pro sériovou výrobu má připravené dva různé elektrické autobusy.

Flotila 14 škodováckých bateriových tramvají v tureckém městě Eskişehir podle mluvčího Škody Michala Tobrmana najezdila za dva roky dva miliony kilometrů. Hodnota kontraktu, uzavřeného v září 2016, dosáhla tehdy 700 milionů korun.

Nízkopodlažní vozy, které pojmou až 276 cestujících, jsou vybavené výkonnými trakčními bateriemi pro jízdu na trasách bez trolejí. „Garanční služby tam zajišťuje stálá servisní skupina našich specialistů, kteří spolupracují s kolegy z tamního dopravního podniku,“ uvedl manažer servisu Škody Transportation Matěj Mottl.

Nízkopodlažní škodovácké tramvaje jezdí už šestým rokem také ve městě Konya

Plně nízkopodlažní škodovácké tramvaje ForCity Classic vozí už šestým rokem cestující v dalším tureckém městě Konya, kam Škoda Transportation dodala 60 tramvají a 12 tramvají s bateriovým pohonem. Kontrakt z roku 2013 za více než 3,4 miliardy korun byl jednou z nejvýznamnějších exportních zakázek skupiny na tramvaje.

„Také díky bateriovým tramvajím je jméno naší společnosti čím dál častěji pozitivně skloňováno mezi tureckými dopravními podniky. Turecký trh kolejových vozidel je předmětem naší dlouhodobé soustavné obchodní činnosti,“ řekl ředitel servisu Radek Elhota. Projekt beztrolejové tramvaje, který připravilo město Konya na trati Alaaddin-Soud, získal ocenění například v soutěži projektů hromadné dopravy Mezinárodního sdružení dopravních podniků. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 13 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 15 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 23 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
29. 3. 2025

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025
Načítání...