Už počtvrté v řadě získal stát na dani z příjmu nejvíce od Škody Auto. Za ní se umístily banky

Na dani z příjmů právnických osob stát loni nejvíce získal opět od společnosti Škoda Auto, a to počtvrté v řadě. Na druhém místě žebříčku, který sestavuje ministerstvo financí, zůstala skupina České spořitelny. Třetí se stejně jako o rok dříve umístila skupina ČSOB. Ministerstvo financí sestavuje žebříček jako ocenění podniků, které se nejvíce podílejí na plnění veřejných rozpočtů.

Na čtvrtém místě skončila Komerční banka, předloni pátá. Páté místo patří automobilce Hyundai, informovala Finanční správa.

Žebříček sestavuje ministerstvo na základě výše plateb, které obdrží v průběhu roku na účet daně z příjmů právnických osob. Jsou v něm uvedeny pouze ty firmy, které ke zveřejnění daly souhlas. Pořadí firem na základě zaplacené daně z příjmů ministerstvo sestavuje od roku 2003.

České firmy ze skupiny PPF odvedly v roce 2019 do české státní pokladny tři miliardy korun na dani z příjmu právnických osob. Skupina oznámila, že se výší odvodů pravidelně umísťuje mezi prvními deseti v žebříčku největších plátců daní ministerstva financí. K velkým plátcům daně ze skupiny PPF patří společnost O2 Czech Republic a CETIN. Dalšími významnými plátci daně ze skupiny jsou Home Credit International, Air Bank nebo PPF banka.

„Síla ekonomiky stojí a padá s kondicí a konkurenceschopností firem. Během jarního vypnutí ekonomiky a souvisejících daňových úlev jsme se přesvědčili, že daňová morálka v České republice je na vysoké úrovni. Nejen kapitáni průmyslu, ale všichni, kdo své daňové povinnosti řádně plní, si zaslouží velké poděkování,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Šéfka finanční správy Tatjana Richterová upozornila, že letošní 18. ročník slavnostního vyhlášení největších plátců daně musel být kvůli epidemiologické situaci zrušen a plakety s poděkováním budou společnostem doručeny přepravní službou.

Veřejné rozpočty na dani z příjmů právnických osob loni získaly 182,9 miliardy korun, samotný státní rozpočet pak získal 123,5 miliardy korun. Firemní daně patří mezi takzvané sdílené daně, jejichž výnosy putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů.