Kauza dieselgate: Automobilka Daimler zaplatí v USA více než dvě miliardy dolarů

Německá automobilka Daimler se ve Spojených státech dohodla na urovnání vyšetřování kvůli podezření, že ve svých vozech s naftovým motorem používala nelegální software umožňující podvody při emisních testech. Výrobce vozů Mercedes-Benz podle čtvrtečního prohlášení zaplatí v rámci urovnání 1,5 miliardy dolarů (33,2 miliardy korun), dalších 700 milionů dolarů ho bude stát urovnání žaloby od majitelů vozů.

Továrna Daimleru v Pekingu
Zdroj: Reuters Autor: Thomas Peter

Urovnání s úřady zahrnuje Agenturu na ochranu životního prostředí, ministerstvo spravedlnosti, kalifornský úřad pro čistotu ovzduší CARB a kancelář kalifornského hlavního prokurátora. Dotýká se celkem 250 tisíc osobních vozů a dodávek s naftovým motorem. Daimler dodal, že počítá, že na splnění všech požadavků souvisejících s urovnáním bude muset vydat dalších zhruba 500 milionů eur (13,1 miliardy korun).

Vozy s dieselovým motorem se dostaly do centra pozornosti kvůli aféře německého koncernu Volkswagen kolem manipulací s testy emisí oxidů dusíku.

Koncern, jehož součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto, v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že software umožňující manipulovat s testy nainstaloval do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě. Skandál vyvolal globální odpor vůči naftovým vozům a Volkswagen již na pokutách, urovnání a dalších nákladech stál zhruba 30 miliard eur (784 miliard korun).

Daimler v lednu varoval, že mu hrozí v souvislosti s naftovým skandálem další mimořádné náklady až 1,5 miliardy eur. Nyní firma uvedla, že na urovnání si už vytvořila dostatečné rezervy.

Daimler žalují také investoři v Německu, kteří ho obviňují, že zatajil používání softwaru pro falšování emisí. Požadují po něm jednu miliardu dolarů. Daimler obvinění odmítá, napsala agentura Reuters.