Prodej aut v Číně stoupl čtvrtý měsíc po sobě. Odhady ale počítají s celoročním propadem

Prodej aut v Číně stoupl čtvrtý měsíc po sobě, vzpamatovává se tak z propadu způsobeného koronavirem. V červenci se meziročně zvýšil o 16,4 procenta na 2,11 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský svaz výrobců aut CAAM. Čína je největším automobilovým trhem světa.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/Xinhua Autor: Zhang Nan

Od začátku roku se ale prodej ve srovnání se stejným obdobím loni snížil o 12,7 procenta na 12,37 milionu vozů. V červenci stoupl o 59,4 procenta prodej nákladních vozidel, dodávek a dalších užitkových vozů, které tvoří zhruba čtvrtinu trhu. Prodej osobních vozů pak stoupl o 8,5 procenta.

Poprvé po 12 měsících se zvýšil prodej aut na alternativní pohon označovaných NEV (New Energy Vehicles). Do této skupiny spadají elektrické hybridní vozy, čistě elektrické vozy a vozy s vodíkovým pohonem. Celkem se v červenci prodalo 98 tisíc těchto automobilů, meziročně o 19,3 procenta více.

Růst hlásily automobilky Geely Automobile Holdings, Great Wall Motor nebo Toyota, napsala agentura Reuters.

Navzdory růstu v posledních měsících CAAM očekává za celý letošní rok propad prodeje o deset až dvacet procent.

Čína v roce 2009 vystřídala na postu největšího automobilového trhu světa Spojené státy. Je důležitým odbytištěm i pro českého výrobce Škoda Auto. Prodej aut se ale v zemi vinou přetrvávajícího poklesu poptávky už skoro dva roky snižuje.

Loni klesl o 8,2 procenta, částečně kvůli přísnějším emisním požadavkům, zčásti ale i kvůli napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.