Bulharský soud zrušil zablokování prodeje aktiv ČEZu

Správní soud v Sofii zrušil rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který loni v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZu bulharské společnosti Eurohold. Informuje o tom bulharský portál money.bg, podle nějž soud verdikt vynesl ve středu.

Uvedené rozhodnutí znamená, že věc se vrací k novému projednání k bulharské antimonopolní Komisi na ochranu hospodářské soutěže. Ta se podle serveru může proti tomuto závěru sofijského správního soudu do čtrnácti dnů odvolat k bulharskému nejvyššímu správnímu soudu.

Antimonopolní úřad o zablokování prodeje aktiv ČEZu v Bulharsku rozhodl 24. října 2019. V odůvodnění rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (v té době 8,6 miliardy korun) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

ČEZ i firma Eurohold následující měsíc podaly proti rozhodnutí každá za sebe správní žalobu. „Budeme se domáhat u soudu zrušení tohoto rozhodnutí, protože nám nepřijde jako relevantní. Eurohold prostě nemá nic v energetice v Bulharsku, a naopak je to relativně silná stabilní společnost, takže nehrozí, že by převzal bulharskou energetiku někdo, kdo na to nemá,“ řekl tehdy ČTK finanční ředitel ČEZu Martin Novák.