Čínská veřejnost se ptá, zda se podaří letos vládě splnit slib o vymýcení chudoby

V Číně se otevřela diskuse o úspěšnosti boje s chudobou, který je hlavním programem vlády.  Podle slibu měla být vymýcena do konce letošního roku. Současnou debatu vyvolal premiér Li Kche-čchiang, když přiznal, že přes 40 procent lidí zápasí o přežití. Veřejnost se teď ptá, jestli kabinet svůj závazek stihne splnit.

Video Události
video

Události: Čína se snaží vymýtit chudobu

Premiér navrhuje, aby se do Číny vrátil pouliční prodej a lidé měli šanci přivydělat si v době stoupající nezaměstnanosti. Odhaduje se, že kvůli koronavirové krizi letos bude bez práce až sto milionů lidí. Nezaměstnanost ohrožující stabilitu je pro komunistickou stranu hrozbou, připomíná zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová.

Velká a bohatá města , jako jsou Peking nebo Šanghaj, se však vzepřela. Stánkaře nechtějí, protože je vnímají jako ostudu. Jako nevzhledný přežitek z dob, kdy se Čína teprve vzmáhala z extrémní chudoby.

K pouličnímu prodeji jako k záchraně se přitom upínají i Číňané s vyšším vzděláním z oborů, na něž krize dopadá nejvíc. Tedy například z cestovního ruchu. Kupují přenosné grily, aby prodávali maso na špejli.

To je i případ pouliční prodejkyně v Pekingu. Výplatu nedostala od února. Cestovní kancelář, pro kterou pracuje, ji posílá na ulici prodávat čaj. „Šéf nám řekl, že se nevrátíme do práce dřív než v říjnu. Firma už spoustu lidí propustila. Teď prodávám tenhle čaj. Když ho neprodám, vyhodí mě taky,“ řekla Jen Jing. 

Nejhůř jsou na tom migranti, kteří nemají nárok na pojištění. Stánkovým prodejem si mnozí také přilepšují vedle zaměstnání. „Plat nic moc, s přesčasy vydělám tak dva tisíce jüanů (6700 korun) měsíčně. Když mám čas na prodej, přivydělám si 20 až 30 jüanů denně (70 až 100 korun), řekla pekingská pouliční prodejkyně Li. S prodejem začala před pár dny.

Premiér přiznal, že přes 40 procent obyvatel vydělává kolem tří tisíc korun měsíčně. To nestačí na nájem ve velkém městě. Vzhledem k cenám to znamená, že 600 milionů Číňanů má potíže udržet základní životní standard, dodala Šámalová.