Diváci České televize, kteří přijímají nový standard z přechodové sítě, již nebudou muset frekvence přelaďovat, část diváků komerčních televizí přelaďování z přechodové sítě na finální síť čeká.
O přerušení přechodu rozhodla v březnu kvůli šíření koronaviru vláda. V té době byla vypnutá asi třetina vysílačů velkého výkonu a polovina malých vysílačů.
Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere zůstává i v průběhu přechodu na DVB-T2 suverénně nejčastějším způsobem příjmu televizního vysílání v Česku, využívá ho více než 55 procent domácností.
„Výzkumy potvrzují, že přechod na nový vysílací standard nemá vliv na vysokou oblíbenost pozemního digitálního TV vysílání. To naopak prokázalo v průběhu pandemie svou důležitost v informování obyvatel. Jakýkoliv nárůst sledovanosti zvládá spolehlivě a bez výpadků a operativně umožnilo zařadit i nový kanál pro seniory ČT 3.“
Vít Vážan
Přechod na DVB-T2 souvisí s nutností uvolnit část stávajících vysílacích frekvencí v pásmu 700 MHz pro rychlé mobilní sítě 5G. Informace o novém harmonogramu přechodu na DVB-T2 najdou diváci na www.dvbt2overeno.cz, kde jsou i informace o certifikovaných přístrojích pro příjem DVB-T2 vysílání.
České radiokomunikace ve středu spustily pilotní vysílání NASA TV, a to v ultra vysokém rozlišení UHD. Diváci si program budou moci naladit ve finální DVB-T2 síti 23.