Prvního června končí lhůta pro placení daně z nemovitosti, úhradu lze ale odložit

V pondělí 1. června končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí, jak vyplývá z informací Generálního finančního ředitelství. Ovšem poplatníci, kteří se dostali v souvislosti s koronavirem do tíživé situace a nemohou daň uhradit v řádném termínu, mohou příslušný finanční úřad požádat o posečkání nebo o úhradu ve splátkách, upozornila Finanční správa. Při podání žádosti do 31. července přitom nebudou platit správní poplatek 400 korun.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

Finanční správa rozesílala v uplynulých týdnech vlastníkům nemovitostí složenku. Tou lze daň zaplatit na kterékoli poště, na pokladně finančního úřadu i bezhotovostně. Placení daně je také možné si nastavit prostřednictvím SIPO.

Lidé, kteří nemají SIPO ani datovou schránku, mohou dostávat údaje pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail. Stačí si zažádat na finančním úřadu.

Nepřesáhne-li výše daně částku pět tisíc korun, je v dané lhůtě splatná najednou. Je-li vyšší, pak jsou možné dvě splátky, nicméně poplatník ji může v uvedeném termínu zaplatit i najednou.

Přiznání k této dani se podává jednou, a to po pořízení nemovitosti nebo v případě změny. Platit daň z nemovitosti je ale třeba každý rok. Finanční úřady loni v této oblasti vybraly 10,93 miliardy korun, předloni to bylo 10,83 miliardy.