Čína sníží na polovinu cla, která na zboží z USA uvalila v září

Čína sníží na polovinu cla, která na 1717 amerických produktů uvalila loni na počátku září. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo financí. Podle resortu změna začne platit 14. února. Týká se dovozu amerického zboží za 75 miliard USD (1,7 bilionu korun) ročně, uvedl server televize CNBC. Tomuto rozhodnutí čínské strany předcházel v polovině ledna podpis první fáze americko-čínské obchodní dohody.

Zdroj: Reuters Autor: China Stringer Network

Nejvýznamnější částí první fáze dohody je slib Číny koupit z USA další zboží a služby. Čína slíbila, že v příštích dvou letech koupí zemědělské produkty a další zboží a služby z USA za částku, která bude proti roku 2017 vyšší o nejméně 200 miliard dolarů. V roce 2017 koupila zboží za 186 miliard dolarů. Spojené státy na oplátku přislíbily snížit některé z cel na čínské zboží.

Čínské ministerstvo financí ve čtvrtek uvedlo, že u některého amerického zboží bude clo sníženo z původních deseti na pět procent; u dalšího z původních pěti na 2,5 procenta.
Rozhodnutí bylo učiněno za účelem „podpořit zdravý a stabilní rozvoj čínsko-amerického obchodu“, uvedl resort v prohlášení.

Čínské ministerstvo financí tak nezmínilo, zda tento krok souvisí s koronavirem, poznamenal server CNBC. Nicméně už v sobotu Peking zmínil, že pozastaví cla u produktů ze Spojených států, které lze použít k boji proti šíření nákazy.

Obě země spolu od roku 2018 vedly obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalovaly cla. Obchodní spor mezi dvěma největšími ekonomikami světa rozbouřil finanční trhy a zpomalil globální ekonomický růst.