Poláci povolili rozšíření dolu Turów, Liberecký kraj se odvolá

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Wroclawi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) ve středu uvedl, že se kraj proti polskému souhlasnému stanovisku odvolá. Pokud to úřady zamítnou, obrátí se na soud, dodal. 

Video Události: Poláci povolili rozšíření dolu Turów, Liberecký kraj se odvolá
video

Události: Poláci povolili rozšíření Dolu Turów, Liberecký kraj se odvolá

O polském rozhodnutí informoval v úterý zastupitelstvo Libereckého kraje radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

„Vydali vlastně dvě stanoviska, tím druhým řekli, že to stanovisko je okamžitě vykonatelné. To znamená, že my se sice můžeme odvolat, ale předpokládám, že okamžitá vykonatelnost znamená, že pokračují přípravy k zahájení těžby a k získání potřebné těžební licence,“ doplnil hejtman Půta.

Povolení k těžbě vydané v roce 1994 vyprší letos v dubnu. „My teď máme dva týdny od zveřejnění na úřední desce, abychom se proti tomu odvolali,“ dodal Půta.

Ve středu na společné tiskové konferenci s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) pak Půta potvrdil, že se Liberecký kraj proti polskému souhlasnému stanovisku k rozšíření dolu odvolá. Pokud to úřady zamítnou, obrátí se na soud, řekl hejtman.

„Navíc se domníváme, že ta doložka okamžité vykonavatelnosti je v rozporu s evropským právem. Domníváme se, že tím je porušeno naše právo na přeshraniční projednávání vlivu na životní prostředí,“ dodal Půta.

Česko chce vyvíjet na Polsko další tlak skrze Evropskou komisi

Brabec uvedl, že polské úřady v souhlasném stanovisku tvrdí, že rozšíření těžby v Turówě nebude mít na české občany žádný vliv. Česko má ale opačný názor a pouze na polská ujištění se nemůže spoléhat, proto chce i prostřednictvím Evropské komise vyvíjet na Polsko další tlak, aby svůj postoj změnilo, přiblížil ministr.

Česko v jednání s Evropskou komisí podle Brabce upozorňuje na možná porušení směrnice o EIA nebo směrnice o vodách. Brabec také podotkl, že kompenzační opatření, k nimž se Polsko zavázalo, zatím nejsou vyzkoušená.

Připomněl, že už v 80. letech kvůli těžbě v Turówě poklesla podzemní voda na Frýdlantsku, nyní by dopady kvůli suchu byly ještě horší. „Tenkrát to region ještě zvládl, protože vody bylo dost. Kdyby se něco podobného stalo teď, klesne to na nulu. Nezůstane žádná voda ve studních,“ řekl ministr.

Vláda podle Brabce v pondělí projedná návrh opatření k monitoringu dopadů polské těžby na české území. Kromě toho se připravují i plány na náhradní zásobování vodou pro postižené regiony. Ministr i hejtman ale upozornili, že realizace těchto projektů potrvá několik let.

Těžit chtějí do roku 2044

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit ho plánuje až na 30 kilometrů čtverečních a těžit se Poláci chystají do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně.

V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obce i Liberecký kraj se proti záměru brání, obávají se hlavně ztráty vody, ale i hluku a prachu.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Hejtmanství doufá, že Evropská komise podpoří snahy Česka ochránit zdroje pitné vody na české straně hranice. Liberecký kraj se přihlásil jako účastník povolovacích procesů v Polsku a zároveň podal žalobu proti změně územního plánu, kterou polská Bogatyně loni v květnu umožnila další rozšíření dolu.

Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. „Věřím, že se nám do konce ledna podaří sesbírat minimálně 5000 podpisů. Potřebujeme přesvědčit petiční výbor Evropského parlamentu, aby se naším podáním zabýval,“ dodal liberecký hejtman. Postup koordinuje kraj s ministerstvem životního prostředí, které na středu svolalo tiskovou konferenci.