Nový virus tlačí dolů ceny akcií i ropy, zlato naopak zdražuje

Čínský jüan v pondělí sestoupil na třítýdenní minimum kvůli rostoucímu počtu úmrtí v důsledku nového typu koronaviru. Obavy z ekonomických důsledků nového viru tlačí dolů rovněž ceny akcí a ropy. Roste naopak cena zlata, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. A nový týden zahájily poklesem i evrpské akcie.

Čínská měna vůči té americké ztratila více než půl procenta na 6,9776 jüanu za dolar. Dostala se tak na nejslabší úroveň od 6. ledna.

Akciové trhy v Číně a řadě dalších asijských zemí jsou kvůli oslavám lunárního Nového roku uzavřeny. Hlavní index japonských akcií Nikkei se nicméně propadl o 2,03 procenta na 23 343,51 bodu. Zaznamenal tak nejprudší pokles od 26. srpna a uzavřel na nejnižší úrovni od 8. ledna. Obavy z nového viru měly negativní dopad zejména na akcie podniků působících v cestovním ruchu. 

Také evropské akcie zahájily týden výrazným poklesem. Panevropský akciový index STOXX 600 krátce po začátku dnešního obchodování ztrácel 1,5 procenta na 417,3 bodu. Výrazně oslabují například akcie francouzských výrobců luxusního zboží LVMH, Hermés a Kering, kteří jsou silně závislí na poptávce z Číny. Kvůli vysoké závislosti na Číně se ale dostaly pod tlak rovněž akcie těžařských společností, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy v pondělí také prudce klesají, protože nový koronavirus posílil obavy ohledně vývoje poptávky po této surovině. Severomořská ropa Brent ztrácí přes dvě procenta na 59,4 dolaru za barel. Během dne sestoupila až na 58,68 dolaru, nejníže od loňského října.

Cena zlata naopak rostla a vyšplhala se až na 1586,42 dolaru (36 200 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), tedy na nejvyšší úroveň od 8. ledna. Později zlato o část zisků přišlo a připisovalo si kolem procenta na zhruba 1579 dolarů za unci.