Odbory letušek a stevardů podaly trestní oznámení na ČSA

Praha – Odbory sdružující letušky a stevardy Českých aerolinií podaly na firmu trestní oznámení. Státní zástupkyně už je postoupila policii. Mluvčí firmy označil takový krok odborů v době kolektivního vyjednávání za šikanózní. Spor mezi vedením firmy a odbory se točí kolem plánovaného snížení mezd. Od února klesnou platy v ČSA až o 40 procent.

„Městské státní zastupitelství v Praze obdrželo trestní oznámení na ČSA související s údajným nehospodárným nakládáním s majetkem této společnosti. Státní zástupkyně toto trestní oznámení postoupila policii,“ řekla České televizi mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Mluvčí aerolinií Daniel Šabík potvrdil, že policie už kontaktovala předsedu představenstva firmy. „Zřejmě se jedná o aktivitu odborové organizace palubních průvodčí. My to považujeme za šikanózní chování v rámci probíhajícího kolektivního vyjednávání.“

ČSA loni na podzim ohlásily masivní propouštění. Pod hrozbou stávky ale nakonec místo tří set zaměstnanců opustila firmu jen polovina – 69 letušek a stevardů, 65 pilotů a 26 administrativních pracovníků. Výměnou za to se management s odbory dohodl, že bude následovat snížení platů (čtěte víc). Ještě na podzim firma hovořila o třetinovém snížení, nakonec však navrhla od února snížit platy o 40 procent.

„Kompromisní dohoda z října znamenala zachování 29 pracovních míst palubních průvodčích nad rámec původně zamýšleného propouštění, ale při zachování stejného rozpočtu na mzdy,“ vysvětlil Mladé frontě DNES v půli ledna Šabík.

ČSA
Zdroj: ČT24

Nový mzdový řád podle něj vychází z restrukturalizačního plánu firmy a má dopravci pomoci dostat se z mnohaletých ztrát. Současná nákladová struktura ČSA prý není konkurenceschopná. Snižování mezd je nicméně individuální – zatímco se někomu sníží plat o pětinu, u jiného zaměstnance může jít jen o jednotky procent.

Odbory s tak výrazným poklesem nesouhlasí. „Určitě bychom byli schopni se dohodnout na snížení mezd, ale toto je už moc,“ řekla Petra Posová, předsedkyně Odborové organizace posádek letadel. Tvrdí, že hrubá mzda letušek klesne na přibližně 15 tisíc korun (při započtení sazeb za odlétané hodiny a diet však platy rostou, více čtěte zde).

Pokud vyjednávání o kolektivní smlouvě nedokáže posunout ani prostředník ministerstva práce, hrozí letušky a stevardi znovu stávkou. Tu nevylučují ani piloti, kteří při loňských protestech postupovali umírněněji.

Majoritním vlastníkem ČSA je stále ještě stát. To se má nicméně změnit, protože 34 procent akcií získá od státního Českého Aeroholdingu společnost Travel Service. Transakci už v prosinci odsouhlasila Evropská komise (více zde). Aeroholdingu tak v aeroliniích zůstane 19,74 procenta. Zmíněných 34 procent získá Travel Service, 44 procent drží korejský dopravce Korean Air a zbylá 2,26 procenta pak vlastní Česká pojišťovna.

Vlastníci ČSA
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 1 hhodinou

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 10 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
před 19 hhodinami

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Vláda schválila navýšení příplatku pro Vězeňskou službu i celníky

Navýšení stabilizačního příplatku pro Vězeňskou službu (VS) o tři tisíce korun ve středu schválila vláda. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům po zasedání vlády řekl, že rozhodnutí se týká také celní správy a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vláda také oznámila, že zařadila na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Olega Osipova, dlouholetého spolupracovníka bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medvěděva.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Evropská komise navrhla klimatický cíl pro rok 2040

Evropská komise ve středu navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o devadesát procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Návrh ovšem vůbec poprvé počítá s tím, že země EU budou moci využívat takzvané uhlíkové kredity z rozvojových států k dosažení cíle v oblasti emisí.
včeraAktualizovánovčera v 14:37

Šest firem dostalo masivní pokutu za kartely kolem železnic

Celkem 157 milionů korun musí na pokutách zaplatit šestice firem, které se zabývají opravami a modernizací železničních stanic a přejezdů. Podle antimonopolního úřadu (ÚOHS) firmy uzavíraly kartelové dohody a manipulovaly tak s veřejnými zakázkami, které zadávala Správa železnic v letech 2015 až 2021.
včeraAktualizovánovčera v 13:57

Nezletilí těžko shánějí brigádu na léto. Některé to žene do šedé zóny

Někteří mladí lidé do osmnácti let mají problém sehnat na léto brigádu. Vyplývá to z vyjádření personálních agentur i samotných zájemců o přivýdělek. Poptávka i nabídka přitom jsou. Jenže zatímco zaměstnavatele odrazují omezení spojená s věkem, kdy nezletilí nemůžou například pracovat s penězi, uchazečům o brigády se zase nelíbí nabízené pozice. Někteří kvůli tomu volí raději práci načerno.
včera v 11:59
Načítání...