ÚOHS zastavil řízení o tendru ministerstva životního prostředí, který omezil účast Huawei

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil řízení, které se týkalo výběrového řízení na servery pro ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podmínky tendru napadla společnost Huawei s tím, že jsou diskriminační a znevýhodňují dodavatele, kteří nabízejí právě hardware od Huawei. Rozhodnutí je pravomocné, žádná ze stran proti němu nepodala rozklad, vyplývá z internetových stránek úřadu.

Huawei
Zdroj: ISIFA/EPA Autor: MAURITZ ANTIN

Huawei v podmínkách tendru vadila podmínka, která zohledňovala varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad označil firmy Huawei a ZTE za rizikové a neměly by mít podle něj přístup do takzvané kritické infrastruktury státu. Jde o sítě a služby klíčové pro fungování státu a jeho obyvatele, jako jsou nemocnice, doprava, rozvody energií, hasiči, mobilní operátoři či informační systémy.

Ministerstvo životního prostředí proto varování NÚKIB zohlednilo a požadovalo, aby při použití hardware od rizikových firem dodavatel zároveň dodal druhý kus od jiného výrobce než čínského a oba kusy začlenil do systému společně.

Podle Huawei byla tato podmínka diskriminační a znevýhodnila v soutěži dodavatele, kteří technologie Huawei nabízejí. ÚOHS má ale opačný názor. „Úřad ve správním řízení dospěl k závěru, že podmínku namítanou společností Huawei nepovažuje za diskriminační, neboť její zařazení představuje jediný způsob, jak mohl zadavatel dostát svým zákonným povinnostem v oblasti kybernetické bezpečnosti,“ řekl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Výběrové řízení MŽP je už druhým výběrovým řízením zohledňujícím varování NÚKIB, kterým se ÚOHS zabýval, poprvé ale řešil konkrétní podmínky tendru. V případě výběrového řízení ministerstva zdravotnictví na systém pro krajské hygienické stanice, které ÚOHS s ohledem na varování NÚKIB posuzoval jako první, bylo řízení zastaveno, protože ministerstvo zakázku zrušilo.