Lufthansa kvůli stávce palubního personálu ve čtvrtek a pátek zruší 1300 letů

Německé aerolinky Lufthansa ve čtvrtek a pátek zruší celkem 1300 letů. Odborům vadí, že s nimi dopravce odmítal vyjednávat o jejich požadavcích, a tak bude stávkovat palubní personál. Výpadky pocítí zhruba 180 tisíc cestujících, uvedla firma na webu. Praha zatím
zrušené lety ohlášené nemá.

Ve čtvrtek skupina Lufthansa zruší 700 ze 3000 plánovaných letů a v pátek dalších 600. Na webových stránkách aerolinek si mohou cestující ověřit, zda se jejich let uskuteční.

Pražské letiště zatím žádný zrušený let na linkách do Mnichova a Frankfurtu nad Mohanem neeviduje. Mluvčí letiště Kateřina Pavlíková ale na dotaz ČTK připustila, že se ještě situace může změnit.

Protest by se neměl dotknout dceřiných společností spadajících pod mateřský koncern Lufthansa, k nimž patří například Eurowings, Germanwings, Swiss, Austrian Airlines nebo Brussels Airlines. Odbory si ale vyhradily právo stávku rozšířit i na tyto aerolinky.

Soud stávce nezabránil

Lufthansa stávku už v pondělí tvrdě odsoudila a na středeční večer ohlásila schůzku se zástupci odborů. Že by jednání vedlo k průlomu, je však nepravděpodobné. Zabránit stávce se letecká společnost pokusila také u pracovního soudu ve Frankfurtu nad Mohanem, ten jí ale nevyhověl. Lufthansa se sice proti rozhodnutí odvolala, ale ani u odvolacího soudu neuspěla.

Odbory UFO, které podle svých údajů zastupují zájmy více než 30 tisíc zaměstnanců palubního personálu, po aerolinkách požadují mimo jiné zvýšení příplatků či usnadnění přechodu sezonních pracovníků do běžného zaměstnaneckého poměru.

Lufthansa ovšem současné vedení odborů, z něhož po výměně zbyli jen dva z původních sedmi členů, neuznává a měsíce s ním odmítala vyjednávat. Odbory kvůli tomu už 20. října vyhlásily varovnou stávku u dceřiných společností Lufthansy, během níž za 19 hodin vypadlo přes sto letů.