Byznys chce od politiků, aby pomáhali zmenšovat bariéry pro vstup na čínský trh

3 minuty
Události: Byznys s Čínou
Zdroj: ČT24

Česko chce mít dobré vztahy s Čínou, a to hlavně kvůli ekonomickým vazbám. V úterý se na tom ve sněmovně shodli politici a zástupci byznysu v Poslanecké sněmovně.

Čeští politici by měli při jednáních s Čínou usilovat o omezení bariér pro vstup českých firem na čínský trh. Na konferenci ve sněmovně to řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Nedostatečný přístup na čínský trh je podle něj větší problém než to, že se nenaplnila očekávání ohledně slíbených čínských investic v Česku. Připomněl, že český vývoz do Číny činí ročně zhruba 50 miliard korun, dovoz z Číny je desetinásobný.

Obchod Česka s Čínou
Zdroj: ČT24

Podle Špicara by se mělo výrazně zlepšit saldo obchodní bilance. Za závažný problém označil přetrvávající bariéry pro vstup českých firem na čínský trh, kromě cel a různých certifikátů to podle něj je i nedostatečná ochrana duševního vlastnictví v Číně nebo ne vždy dobrá vymahatelnost práva. 

„Apeluji na politiky, aby tyto problémy na jednáních s čínskými partnery zmiňovali a pomáhali tak zlepšit saldo obchodní bilance,“ řekl Špicar. Debata se podle něj musí vést nejen na bilaterální bázi mezi Českem a Čínou, ale i na evropské úrovni. Situaci by exportérům podle Špicara výrazně usnadnilo přijetí dohody o volném obchodu mezi EU a Čínou. 

Česko-čínské vztahy se v nedávné minulosti zhoršily kvůli sporům o výrobky čínské firmy Huawei či kvůli vystoupení pražských hudebních souborů

Levné technologie Huawei využívají i české státní instituce. Minulý měsíc společnost třeba zvítězila v tendru ministerstva financí. Dodá technologie do čtyř objektů, ve kterých ministerstvo sídlí a které jsou propojeny optickou sítí. Kromě centrály je to třeba i budova finančního úřadu. Cena zakázky je necelých 12 milionů korun. 

Soutěž vyhrála několik měsíců poté, co před společností Huawei varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. „Postupujeme podle metodiky. Neshledali jsme žádný relevantní důvod, proč bychom měli Huawei ze zakázky vyloučit,“ uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. 

Politici a podnikatelé se shodují, že Čínu nelze ignorovat. Podmínky musí být ale výhodné pro obě strany. „Samozřejmě existují i bezpečností rizika, na která nesmíme zapomenout,“ dodal ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že cílem diplomacie je nastavit takové vzájemné vztahy s Čínou, které budou výhodné pro obě strany. Hluboký deficit obchodní bilance mezi Českem a Čínou považuje za problém i on. „Pro diplomacii platí, že bychom měli ve vztahu k Číně významněji mluvit o reciprocitě, o vzájemném přístupu na trh,“ řekl. Příležitost k podpoře českého vývozu do Číny podle něj bude v listopadu na šanghajském importním fóru, kde bude Česko partnerskou zemí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 8 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
včera v 14:43

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
včera v 09:12

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
18. 7. 2025

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
18. 7. 2025

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025
Načítání...